Sinema

Sera Kadıgil: “TV ve sinema sektöründe orman kanunları geçerli”

CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’in Meclis’te telif hakları bağlamında yaptığı konuşmaya sanat camiasından destek geldi. Kadıgil, dikkat çeken konuşmasında tekrarı yayınlanan dizi ve filmlerden oyuncu, yönetmen, senaristlerin tek kuruş telif kazanamadığını söyledi.

SERA KADIGİL: “BİZİM YÜZÜMÜZDEN TEK KURUŞ TELİF ALAMIYORLAR”

Kürsü konuşması sırasında elinde Diriliş Ertuğrul’un başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan ile geçtiğimiz günlerde Emmy ödülü ile gündeme gelen Haluk Bilginer’e ait fotoğrafları da kameralara göstererek konuşmasını sürdüren Kadıgil, bütün kanalların yapılan işlerin ekmeğini yediğini ama yönetmen, oyuncu ve senaristlerin meclisi kastederek kendileri yüzünden tek kuruş telif alamadıklarını dile getirdi. Kadıgil, TV ve sinema alanlarında orman kanunlarının geçerli olduğunu ifade etti.

Yönetmen-oyuncu Müfit Can Saçıntı’dan Kadıgil’in bu konusmasına destek geldi. Saçıntı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; ” Amanın… İlk defa bir milletvekilinin bizzat benim sorunumu dile getirdiğini hissettim…Diyor ki mesela:’ Yönetmenler. Senaristler, Oyuncular tekrarlardan ücret alamıyor. Telif yasasını değiştirmezsek, bu insanlar sömürülmeye devam edecek…’ diye yazdı.

İşte Kadıgil’in dikkat çeken o konuşması:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu