Yerli Dizi

Sevda Kuşun Kanadında’daki “Kasımpaşalı” Cumhurbaşkanı Erdoğan mı?

15 Temmuz Şehitlerimizden ‘Ömer Halisdemir’in haince şehit edilmesinin anlatıldığı bölümde, Halisdemir’in defnedildiği sahnede ‘Kasımpaşalı’ karakterinin okuduğu ‘Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor’ şiiri milyonları ekrana kilitleyerek, sosyal medyada milyonlarca kez tekrar izlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk kez bir konuşması sonrasında okumasıyla gündeme gelen şiiri, Sevda Kuşun Kanadında’da ‘Kasımpaşalı’ karakterinin okuması ise, “Kasımpaşalı karakteri dizide, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı mı temsil ediyor?” sorusunu akıllara getirdi.

sevda-kusun-kanadinda-siir

ŞEHİT ÖMER HALİSDEMİR’E ŞİİR SAHNESİ AĞLATTI

TRT 1’in dönem dizisi Sevda Kuşun Kanadında’nın geçen hafta yayınlanan 10. bölümüne Şehit Ömer Halisdemir sahnesi damgasını vurmuştu. Sevilen dizide usta şair Arif Nihat Asya’ya ait olan ‘‘Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor’ şiirinin okunduğu sahne oldukça ses getirmişe benziyor. ‘Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor’ şiiri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yaptığı bir konuşma sonrasında okumasıyla gündem olmuştu.

Son zamanlarda dillerden düşmeyen anlamlı şiire, TRT 1’in dönem dizisi ‘Sevda Kuşun Kanadında’ da kayıtsız kalmadı.

 

DİZİ PARALEL DEVLET YAPILANMASINA DA IŞIK TUTUYOR

Sevda Kuşun Kanadında, çalkantılı bir dönemi, dönemin siyasal ve toplumsal çatışmalarının gölgesinde yaşanan tutkulu ve temiz aşkları anlatıyor. Dizi, dönemin siyasi ve kültürel aktörlerini de günümüz insanına yeniden hatırlatıyor. Çarpıcı sahnelerle ülkemizde gerçekleştirilmek istenen hain darbe kalkışmasının da köklerine iniyor ve ilk paralel devlet yapılanması çalışmalarını da büyük ölçüde gün yüzüne çıkarıyor.

GÜNÜMÜZE DE ATIF YAPIYOR

1968 ve sonrası dönemde gençlik olaylarına objektif bir gözle bakan ve ilk defa muhafazakâr, milli bir bakış açısıyla ele alan dizi, bugünkü iktidarı yoğuran Mehmet Zahit Kotku, Sami Efendi, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Cemil Meriç, Şule Yüksel Şenler, Necmettin Erbakan gibi ünlü siyaset ve kültür-sanat adamlarının mücadelelerinin yanı sıra, bu mücadeleye karşı tuzaklar kuran, ülkeyi kaosa sürükleyen ve onlara yataklık eden, cemaat adı altında faaliyet gösteren karanlık örgütlenmeleri de anlatacak olan dizi, bu yönüyle günümüz olaylarına da ışık tutacak.

İşte, Sevda Kuşun Kanadında’da ses getiren o şiir sahnesi-izle:

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı