Magazin

Sezen Aksu’dan İGDAŞ’a ‘Sen Ağlama’ cezası

Yılların Minik Serçesi Sezen Aksu, reklamlarında kendi şarkısını izinsiz olarak kullandığı için İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş. (İGDAŞ) ‘ye tazminat davası açtı. Dava sonuçlandı. İGDAŞ Sezen Aksu’ya ne kadar tazminat ödeyecek?

İGDAŞ’a ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun “Sen Ağlama” isimli  şarkısını izinsiz kullandığı için tazminat cezası verildi.

Habertürk Gazetesi’nde yer alan habere göre; Aksu’nun “Sen Ağlama” adlı şarkısını izinsiz bekleme müziği olarak kullanan İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş. (İGDAŞ), ünlü sanatçıya 17 bin TL tazminat ödemeye mahkûm olduğu belirtildi. Aksu eserinin izinsiz kullanıldığını noterle tespit ettirerek İGDAŞ’a ihtarneme çekmişti. Bunun üzerine İGDAŞ yetkilileri ise haksız kullanıma son verdiklerini belirtti.

Aksu kaç liralık tazmitan davası açmıştı?

Sezen Aksu, avukatı aracılığıyla, İGDAŞ hakkında İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne 20 bin TL maddi 5 bin TL manevi olmak üzere toplam 25 bin TL’lik dava açmıştı. Satış bedeli daha pahalı İGDAŞ ise santral ve bilgisayar ses sisteminde ‘Sen Ağlama’ adlı eserin kullanımına rastlanılmadığını belirterek davanın reddini istemişti. Bilirkişi, Aksu’nun eserlerinin sektördeki emsallerine göre daha pahalı bir satış değerinin olduğunu belirtmişti ve Mahkeme eserin kullanımını piyasa rayiç bedelinden hesaplayarak İGDAŞ’ın Sezen Aksu’ya 12 bin TL maddi, 5 bin TL de manevi olmak üzere toplam 17 bin TL ödemesine karar verdi.

Başa dön tuşu