Manşet

SGK’dan flaş karar prime esas günlük kazanç 7,5 katına çıkıyor

SGK’dan yapılan son dakika atağı ile yüksek maaş alanların daha yüksek emekli maaşı almasının yolu da açıldı. Prime esas günlük kazanç üst sınırı ne kadar arttırıldı? Yapılan düzenlemeyle yüksek yüksek maaş alan yönetici pozisyonundaki kişiler daha fazla emekli maaşı alabilecek ayrıca aynı düzenlemeyle devletin prim gelirleri de yükselecek.

SGK tarafından yapılacak son düzenlemelerle 10.705 TL’den yüksek maaş alanların daha yüksek emekli maaşı almasının yolu da açıldı. Prime esas günlük kazanç üst sınırını 7.5 katına çırakılması ile yüksek maaş alanların emekli olduklarında da daha fazla emekli maaşı almasının da imkanı doğdu. Buna göre; günlük brüt asgari ücretin 6.5 katı olan sigorta primine esas günlük kazanç üst sınırı 7.5 katına çıkıyor.

Şu anki düzenlemelere göre prime esas kazançta üst sınır 10.705 TL, Başka bir deyişle, 10.705 TL üzerinde maaş alan kişilerin primleri de 10.705 TL üzerinden hesaplanıyor. Belirtilen bu rakamlar brüt asgari ücretin 6.5 katı oluyor. Ancak son düzenleme ile bu tutar brüt asgari ücretin 7.5 katına çıkarılarak, prime esas kazancın üst sınırı 12.200 TL civarına yükseldiği belirtildi.

Kimler yararlanabilecek?

Düzenleme ile birlikte, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra emekli olacak 10.705 TL üstünde maaş alan ve 20 yıl çalışan bir kişinin emekli aylığı 4 bin TL’den 4.800 TL civarına yükselecek.

Başa dön tuşu