Gündem

Sığınmacıları tekmeleyen o kameran yargı önünde hesap verecek

O kameran yargılanacak. Geçtiğimiz Eylül ayında Macaristan-Sırbistan sınırında yaşanan olayın yankıları sürüyor. Bir kameran Macaristan’dan Sırbistan’a geçmeye çalışan binlerce sığınmacıdan biri olan baba kızı polisten kaçarken önce çelme atarak düşürmüş; ardından tekmelemişti. Olayın ardından Petra Laszlo adlı kadın kameraman, çalıştığı N1TV kanalından kovulmuştu.

Bugün o kameramanın yargılanacağı bilgisi haber ajanslarına düştü. Macaristan’ın güneyindeki Csongrad bölgesi savcılığından yapılan açıklamaya göre; “Sanık, barışı ihlalle suçlanmaktadır. Kamerayla kayda alırken kameraman, genç bir erkeği ayrıca genç bir kadını tekmelemiştir.”denilmektedir. Bununla birlikte savcılık; kameraman Laszlo’nun eyleminin “ırkçı motivasyon taşımadığını” belirtti.

Kameramanın yargılanacağı tarihi hakkında henüz bir açıklama yapılmazken; davanın, Macaristan’ın güneyindeki Szeged şehrinde görülmesi gündemde.

Laszlo olayın ardından özür dilemişti. Röszke’de yaşanan olaydan sonra Macar askerleri 175 kilometrelik sınıra dikenli tel çekmişlerdi.

İşte olay anı çekilen görüntüler

https://www.youtube.com/watch?v=_7bLDzcEOhs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu