Müzik

SİNAN AKÇIL’A BU HATA YAKIŞMADI

Yeni klibi “Dev Dalga”nın çekimleri sırasında “gösteri yunusları” ile birlikte yüzdükten sonra klibine ve sosyal ağlardaki hesaplarına bu görüntüleri ekleyen Sinan Akçıl, sosyal medyada gazetecilerin ve sanatçıların da desteğiyle büyük bir kamuoyu tepkisiyle karşılaştı.

‘GÖSTERİ YUNUSLARININ’ KLİPTE YER ALMASINA BÜYÜK TEPKİ

Klibin tüm kanallarda planlanan yayın tarihinden bir gün önce Sinan Akçıl’ın Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarını boykot mesajlarıyla kaplayan duyarlı vatandaşlar, gazetecilerin ve sanatçıların da desteğiyle klibin yayınının durdurulmasını ve yunus parkı görüntülerinin klipten çıkarılarak yeniden düzenlenmesini talep etti.

Sağduyulu mesajların ortak yanı, deniz canlılarını ticari çıkarları uğruna tutsak eden gösteri merkezlerinin özellikle sanatçılar tarafından özendirilmemesi ve esaretin reklam unsuru olarak kullanılmamasıydı.

SOSYAL MEDYADAKİ TEPKİ MESAJLARI

Yunus gösteri merkezlerinin ardındaki kirli ticaretin son yıllarda ortaya çıkmasıyla birlikte Türkiye’de ve dünya çapında esaret endüstrisine karşı oluşan kitlesel bilince dikkat çeken sosyal medya mesajlarının bazıları şöyle:

Demet Ozbay: Herkes hata yapabilir. Marifet bunu farkedip telafi etmektir. Yayınlamaktan vazgeçip yunus parklarının kapatılması için çaba gösterebilir, sevgi-saygı kazanırsınız.

Ömer Timurtaş: Nasıl bir mantık, ekip, fikir bir klibin yunus gösteri merkezinde çekilmesini sağladı?

Lamdakirotifer: Köle ticaretine destek verirken bu kadar mutlu olmanız hayret verici. Sizin bir öpücüğünüz için o yunus nelere katlanıyor?

“YUNUS ESARET ALTINDA VE MUTSUZ”

Cigtemur: O yunus aslında seni öpmek istemiyor, çünkü esaret altına ve çok mutsuz

All Penn: Çok merak ediyorum, binlerce kisi esaret parklarinin kapatilmasi icin mucadele verirken, utanmadiniz mi?

Okan Oflaz: Olmadı be Sinan Akçıl, vicdanlı bilirdim seni. O eziyete ortak olmaya değdi mi? Yunus parkında ölümü bekleyen canlılarla yüzmeyi değil.

Gizem Ozer: Madem yunusları seviyorsunuz, onların özgürlüklerine saygı duyun, yunus parklarını özendirici görüntülere hayır!

“BU ÇİRKİN KLİBİ GÖRMEK İSTEMİYORUZ”

Lorabon: Sinan Akcil ve “kanli ticarete destek” adli klibin sahne arkasi. instagram.com/p/fsWGjvxn4p/ Bu cirkin klibi gormek istemiyoruz.

Arda fluke: Sinan Akçıl, şarkı söyle, yunusla yüzme, onurlu yaşa.

Uçan Penguen: İşkence merkezlerine prim vermek vicdan yoksunluğudur. vicdansız insanın müzikle ne işi var? #yunuslaraözgürlük

“EĞLENCE İÇİN SENİN TEPENE BİNSELER HOŞUNA GİDER Mİ”

Hande Yılmaz: Oraya ait olmadığın halde seni bir havuzun içine hapsedip eğlence için tepene binseler hoşuna gider miydi?

Didem Yilmaz: İnsanlari yunus parklarina özendirmeseniz keske, yunuslara yapilan iskenceye dur demek gerekirken, klibinizde Yunuslar cok yanlis

Haberler.com

İşte, tepki çeken o klip:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu