Sinema

Sinema salonları krizi Mars Group’a pahalıya patladı

Yapımcılarla sinema salonu zinciri Mars Cinema Group arasındaki ‘bilet payı’ ve ‘kampanyalı bilet uygulaması’ konusundaki anlaşmazlığın çarpıcı sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Salon işletmecilerin zararları milyonlarca lirayı buldu.

GELİRLER YAKLAŞIK 3 KAT DÜŞTÜ

Destekten TR

BKM, söz konusu anlaşmazlık nedeniyle Yılmaz Erdoğan’ın yeni filmi ‘Organize İşler — Sazan Sarmalı’nın gösterime çıkarmamıştı. Gösterim tarihi 1 Ocak olan filmin izleyiciyle buluşması ertelenmişti.

Destekten TR

Habertürk’ten Mehmet Çalışkan’ın haberine göre, Bu durumun sinema sektörüne bedeli oldukça ağır oldu. 2019’un ilk 10 gününde oldukça büyük oranda izleyici kaybı yaşandı. Geçtiğimiz yılın ilk 10 gününe oranla % 55.5 izleyici kaybı yaşanırken bu oran hasılatta % 58.8 olarak gerçekleşti. Son 7 yılın en düşük film ve izleyici sayısı 2019’da görüldü. Bu yıl ilk 10 günde sadece 3 Türk filmi gösterime girdi.

Destekten TR

Box Office Türkiye verilerine göre;

2018 (İLK 10 GÜN)
İzleyici Sayısı: 2.565.715 Kişi
Hasılat: 33.811.197 TL

2019 (İLK 10 GÜN)
İzleyici Sayısı: 1.141.787 Kişi
Hasılat: 13.923.361 TL

2019’da bir önceki yıla oranla izleyici kaybı 1.423.928 kişi olurken hasılat kaybı 19.887.836 TL oldu.

Cem Yılmaz’ın da anlaşmazlık nedeniyle ‘2 Arada’ ile ‘Kaçamak’tan oluşan ‘Karakomik Filmler’i 18 Ocak’ta gösterime çıkarmayacak olmasından dolayı sinema sektörünün izleyici ve hasılat kaybı gelecek günlerde daha da yüksek olacak.

KRİZ SALONCULARA PAHALIYA PATLADI

Yapımcılar, bilet fiyatlarının artmasına rağmen kendi paylarının artmamasından, patlamış mısırlı kampanyalı biletlerden pay alamamalarından ve uygulama nedeniyle hasılatı net olarak göremediklerinden dolayı filmlerinin gösterime girdiği Mars Cinema Group ile anlaşmazlığa düşmüştü. Anlaşmazlığın giderilmesi için düzenlenen toplantılara Mars Cinema Group katılmamıştı.

Yapımcılar, sinema salonu zincirine sahip alternatif şirketlerle görüşmelerine devam ediyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR