M.Bey/ÖzelRöportaj

Sinema yazarı Murat Tolga Şen: “Kimin Netflix’ini denetleyeceksiniz?”(MEDYABEY/ÖZEL)

Şu günlerde Netflix, BluTV, Puhu TV gibi platformlara RTÜK denetimi konusu güncelliğini koruyor. Sinema yazarı Murat Tolga Şen, söz konusu platformlara RTÜK denetimini öngören haberleri MEDYABEY’ e değerlendirdi.

Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi mecralara RTÜK denetiminin gelmesi gündemde… Siz bu hamleyi genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Denetleme yaklaşımını bütünüyle reddetmek doğru mu?

Eğer başka bir ülkede yaşasaydık, bu denetlemeden rahatsız olmaz hatta kimi konularda (aşırı şiddet gösterimi ve çocuk pornosu vs.) destekleyebilirdim ancak iktidarın yayıncılık üzerindeki sansür hevesi giderek artıyor ve bu düzenlemeler, denetleme bahanesiyle tek sesli bir medya oluşturma gayretine yarıyor. TV dizilerinde şiddetin dozu artıyor ama önüne geçilmek istenen şey bu değil. Şöyle anlatayım; yıllar önce, Çukur ya da Kurtlar Vadisi gibi aşırı şiddet içeren dizilerimiz yoktu ama ciddi tartışma programlarımız ve Plastip Show gibi politik mizah yayınlarımız vardı. İktidarın medya üzerinde artan etkisiyle birlikte kaybettiğimiz şeyin ne olduğu ortada…

Paralı platformlar olduğu için hiçbir biçimde denetlenmeleri uygun değil görüşüne katılıyor musunuz?

Hayır, elbette denetlenebilir ve ticari bir platform olduğu için kazancı vergilendirilebilir ama Türkiye’de ne denetleme ne de vergilendirme konusunda mantıklı davranan bir yönetim yok. Aslında biz bu kısımda hata yapıyoruz. Hükümete yakın medya Netflix’in üzerinden kamuoyu oluşturmayı uygun gördü çünkü halkın desteğini, onu eşcinsellik üzerine bir öcü masalı anlatarak kazanabileceklerini düşündüler. Akif Beki gibi bu yemi anında yutup destek veren liberal yazarlar bile oldu ama mesele Netflix değil, hiç olmadı. Ben bu düzenlemenin en çok internette, özellikle de Youtube üzerinde yayın yapan ve giderek sayıları çoğalan habercileri vuracağını düşünüyorum. İktidar çok sesli bir medya istemiyor, kitleyi kitle araçlarıyla kontrol altında tutmanın yolunun bu olduğunu biliyor ama bu yasayı halka benimsetmek için oltanın ucuna kocaman bir yem takmak gerekiyordu, o da Netflix oldu

Size göre söz konusu platformlar için en uygun yaklaşım nasıl olmalı? Avrupa’daki ülkelerin Netflix benzeri platformlarla ilişkisi nasıl?

Netflix, para ile üyelik satan ve bu üyeliği de şifre vasıtasıyla kullandıran bir sistem. Kimse rızası olmadan bu platformun yayınlarına maruz kalmıyor yani; TV’yi açtım ve karşıma bu çıktı durumu yok. Platformda yüzlerce dizi ve film var ve üyeler bunlar arasından seçerek izliyor. Kullanıcı paneli bile sizin kullanım alışkanlıklarınıza göre şekilleniyor, yani herkesin Netflix’i başka! Peki, o zaman kimin Netflix’ini denetleyeceksiniz? Dünya değişiyor, yayıncılık değişiyor ama yasaklayıcı zihniyet bir türlü değişmiyor. Bu köhne önlemlerin bir etkisi olacağını da düşünmüyorum. Netflix’e gelince… Bir zamanlar, yöneticilerinin verdiği demeçleri unutun. Netflix şimdiye kadar yaşadığı sansür belalarında mevcut yönetimle uzlaşarak hareket etti. Bizde de aksi olmayacak. Burada önemli olan abonenin tepkisi…

Örneğin, Yeni Zelanda, “The Bridge” adlı intiharla ilgili bir belgeselin ülkede film festivallerinin dışında gösterilmesini yasakladı. Bu belgesel Yeni Zelanda’daki Netflix arşivinden çıkarıldı ama diğer ülkelerde mevcut. Buradaki hassasiyet anlaşılabilir ama her ülke Yeni Zelanda değil.

Bize daha yakın bir örnek vereyim; Netflix, Hasan Minhaj’ın “Patriot Act” adlı gösterisini, Suudi Arabistan arşivinden kaldırdı çünkü yönetim bu gösterideki hükümet aleytarı söylemleri kabul edilemez buldu. Yetkililere göre bu şov, onların siber suç yasasını ihlal ediyordu. Netflix, sanatsal özgürlüğü desteklediğini ve yalnızca geçerli yasal talep nedeniyle Suudi izleyiciler için olan bölümü kaldırdığını söyledi.

Netflix sözcüsü CNN’e verdiği demeçte, “Bu yasalarla aynı fikirde olduğumuz anlamına gelmiyor.” demeyi de ihmal etmedi ama sonuç olarak Suudi Arabistan pazarını kaybetmeyi göze alamadılar ve sansüre boyun eğdiler. Şimdi bizim de böyle bir yasamız var ve bunun eşcinsellikle ilgili uygulanacağını düşünmek oldukça saf bir yaklaşım. Bekleyip göreceğiz.

MEDYABEY-ÖZEL

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu