Sinema

Sinemanın Yorgun Savaşçısı: Halit Refiğ

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencileri tarafından düzenlenen ‘Sinema Söyleşileri’ bugün İletişim Fakültesi’nde gerçekleşti.

“Halit Refiğ Üzerine…” başlıklı söyleşiye Halit Refiğ’in eşi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gülper Refiğ, sinema oyuncusu Meral Orhonsay, Beykent Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü öğretim üyesi Bülent Vardar ve yönetmen Nur Onur katıldı. Nur Onur’un moderatörlüğünü yaptığı etkinlik, yönetmen Halit Refiğ’in filmlerinden kesitlerle başladı. Etkinlikte konuşma gerçekleştiren Gülper Refiğ, Halit Refiğ’in iflah olmaz bir vatansever olduğunu ve ülkesini her şeyiyle sevdiğini söyledi. Gülper Refiğ, “Sanatçılar anlatılmaz; sanatçıyı işi anlatır. Derdini anlatmak için filmi kendisi seçti. Halit Refiğ’in filmleri iç dünyasının tabiata, hayvanlara, kadına, doğaya ve vicdana bakışının bir yansıması. Hakikaten söyleyecek bir sözünüz olduğu zaman kalıcı eserler ortaya çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

SİNEMANIN MİHENK TAŞI

Yönetmen Nur Onur, Halit Refiğ’i daha iyi anlamak için onun filmlerini izlemek hatta notlar almak gerektiğine vurgu yaptı. Onur şöyle konuştu: “Çünkü Türk sinemasında sadece hayvan sorunsalı değil, toplumsal problemleri ele almış, Doğu-Batı anlayışı gibi düşünce sistemini benimseyen, müthiş bir entelektüellik ölçeğinde sosyoloji, tarih, müzik gibi her alanda kendini geliştirmiş bir Türk aydınıdır Halit Refiğ. Ulusal sinema için neler yapılabileceği, Batı kompleksinden uzak, kendimize aynada yeniden bakıp, suretimizi yeniden değerlendirmek ve değerlerimize sahip çıkmak noktasında belki de Halit Refiğ sizler için de bugün bir mihenk taşı oluşturacak niteliktedir.”

OYUNCU DEDİĞİNİN ELİNDEN HER İŞ GELECEK

Halit Refiğ için “İşini o kadar seven bir insandı ki” ifadelerini kullanan Oyuncu Meral Orhonsay sözlerine şu cümleler ile devam etti: “Bir pazar sabahı sete geç kalmıştım ve kuaför arıyordum. Sete geç kaldığım için çok endişeliydim, ‘eyvah bana kızacak diye korktum.’ Halit Refiğ nerede kaldığımı sordu. Ben de kuaför aradığım için geç kaldığımı söyledim. Bana cevaben, oyuncu dediğinin elinden her iş gelecek. Kafası da çalışacak, kalbi de çalışacak, saç yapmayı da bilecek, dikiş dikmeyi de bilecek; dört dörtlük olması gerekiyor dedi ve ben bu sözü hala tutuyorum.”

İMKÂNSIZ KOŞULLARDA TÜRK SİNEMASINI VAR ETTİLER

Halit Refiğ ile yüksek lisans tezi için destek almak amacıyla tanıştığını anlatan Prof. Dr. Bülent Vardar, “Halit Refiğ’in seçkin zevkleri olan entelektüel bir insan olduğunu tahmin ediyordum ve evine gittiğim zaman kitaplarla dolu kütüphanesini gördüğümde çok mutlu olmuştum.” diye konuştu. Vardar, Halit Refiğ’in iki şapkası olduğunu, ona sadece yönetmen demenin doğru olmadığını, sinemaya saygınlığını kazandıran bir kişi olarak tanımlamamız gerektiğini vurguladı. Vardar, “Kübizm hareketini başlatan Picasso’nun aynı zamanda çok iyi figür de çizebilen ressam olması gibi bir filmi etkili bir şekilde anlatabilecek sinema diline hâkim ve bütün enstrümanlarını son derece iyi kullanan bir yönetmendi. Aynı zamanda başka şeylerin peşinde bir yönetmen olarak da sinemanın olanaklarını kullanarak kitleler üzerinde etkisinin farkındalığı içerisinde hareket etmiştir.” dedi.

Söyleşinin ardından İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki tarafından katılımcılara teşekkür belgesi takdim edildi. Etkinlik, Gülper Refiğ’in yazdığı “Halit Refiğ: Ben Aşkı Doğu’da Tanıdım Batı’da Ölümü Gördüm” adlı kitabın tanıtımıyla son buldu. Etkinlik çıkışında Prof. Dr. Gülper Refiğ, kitabını öğrenciler için imzaladı.

Muhabirler: Murat Ayırtır – Dilanur Şerefli / Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Haber Ajansı (KOÜHA)

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu