Medyabey TVYoutube

Skandal Paul Logan intihar videosu hakkında Youtube nihayet açıklama yaptı

15 milyondan fazla abonesi olan dünyaca ünlü Youtuber Logan Paul’un skandal intihar videosu üzerine Youtube nihayet sessizliğini bozdu. 2018’in ilk gününde yayınladığı, intihar eden bir insanın cesedi ve intihar mektubu youtube izleyicilerini şoka uğrattı. Yaklaşık on gündür sessizliğini koruyan YouTube geç de olsa bir açıklama yaparak durum hakkındaki görüşlerini bildirdi.

Tarihin en büyük utanç vakalarından birisi olarak kayıtlara geçen Paul Logan’ın videosu hakkında Youtube gereken o açıklamayı yaptı. Bahsi geçen videoda, Paul, kardeşiyle birlikte (Japonya’nın intihar ormanı olarak) tüm dünya tarafından bilinen Aokigahara’ya giderek, insanların hayatına son verdiği efsanesini içerikleri için kullanmak istedi. Logan, ormanda uzun zaman önce kendini asarak intihar etmiş bir adamın cesedi ile karşılaştı. Yaşanan kısa süreli şokun ardından cesede yaklaşan ve nükteli tavrından vazgeçmeyen Paul, intihar mektubunu da okuyarak kaydetti ve bu paylaşımı kanalından yayınladı.

Bu içerik çoğu otorite tarafından YouTube’un ve Paul Logan’ın da intihar mektubu olarak lanse edildi. Büyük tepkiler toplayan Logan için ‘intihar teşvikçisi’ denmeye başlandı . Olay üzerine iki gün sonra pişmanlığını dile getirdiği bir özür videosu da yayınlayan Paul hakkında tartışmalar sürerken YouTube on günlük sessizliğini nihayet bozdu.

YOUTUBE’IN BEKLENEN AÇIKLAMASI 

“Topluluğumuza açık bir mektup:

Çoğunuz, yakın zamanda iletişim eksikliği yüzünden hayal kırıklığına uğradı. Hayal kırıklığı yaşamakta haklısınız. Neler olduğunu bilmeyi istemek konusunda haklısınız.”

“İntihar şaka değil, teşvik sağlamamalı ya da itici bir güç olmamalıdır. Anna Akana’nın (YouTuber) mükemmel bir şekilde söylediği gibi: ‘Bu vücut birinin sevdiği kişiye ait. Elinizde kamera ile intihar ormanına giremez ve zihinsel sağlığı tehdit edemezsiniz'”

“@YouTube’da kendi topluluklarını oluşturan içerik oluşturucularından daha fazlasını bekliyoruz, zira biz de bunu yaptığınızdan eminiz. Söz konusu o kanal topluluk yönergelerimizi ihlal etti, biz de harekete geçtik ve sonuçlarımızı inceliyoruz.”

“Cevap vermemiz çok uzun sürdü, ancak söylediğiniz her şeyi dinledik. Bir içerik oluşturucusunun yaptığı tüm işlerin bütün topluluğu etkileyeceğini biliyoruz. Bu nedenle, böyle bir videonun bir daha asla dolaşımda olmamasını sağlamak için attığımız adımları yakında paylaşacağız.”

Açıklamalardan da anlaşıldığı üzere YouTube dahil herkes Logan Paul’a karşı bir tavır almış durumda. Buradan hareketle kendisinin eski neşeli içeriklerine devam etmesi halinde bile, önceki gibi sempatik karşılanmayacağı bir gerçek. Ara verdiğini söylese ve sonradan geri dönecek olsa da bu böyle.

Logan Paul’un YouTube kanalı olan Logan Paul Vlogs kapatıldı mı sorusuna ise cevabımız hayır kapatılmadı. Paul hayranlarından özür dileyen bir video yayınladı. İşte o video: 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu