GündemManşetYaşam

Son dakika… Emekli ve memur zamları açıklandı, Peki asgari ücret kaç lira olacak?

Ocak 2017 memur ve emekli maaş zamları netleşti. Memur ve emekliler ne kadar maaş alacak? Memura ve emekliye kaç lira zam yapıldı? Asgari ücret ne kadar oldu? İşte son yapılan zam oranları ve maaşlara yansıması… Son dakika ekonomi haberlerini Medyabeyden takip edebilirsiniz.

Bugün Türkiye için kritik gün… Memur ve emekli maaş hesapları ile ilgili olarak yapılan çalışmalar sonucunda Ekim, Kasım ve Aralık aylarında 70 TL’lik kesinti ortadan kalkacak. Yine bugün milyonlarca kişiyi ilgilendiren o açıklama geldi. Ocak 2017 memur maaşları hesaplandı. Buna göre yüzde 3’lük toplu sözleşme zammıyla beraber maaşlar 79 ile 285 lira arasında artacak.

En düşük memur maaşı 2 bin 757 liraya, müsteşar maaşı da 9 bin 783 liraya çıkacak.

Enflasyon zammı ne kadar olacak? 

Memur zamlarının ardından 3 Ocakta Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklayacağı enflasyon verileri neticesinde memurların maaşına bunun nasıl yansıyacağı merak konusu…

Memurluktan emekli olanlara Ocak’ta yüzde 3’lük toplu sözleşme zammı ve 2016’nın ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 5’i aşarsa enflasyon farkı yansıtılacak.

An itibariyla en düşük memur emeklisi aylığı bin 701 lira.  Yapılacak yüzde 3’lük zam ile birlikte bu maaş, 51 lira artışla bin 752 liraya yükselecek. Enflasyon farkı oluşursa, maaşın daha da artması bekleniyor÷

SSK ve bağkur emeklileri konusunu gelince; Ocak’ta maaşlar, 2016’nın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar artırılacak. Enflasyon tahminine göre, zam oranının yüzde 3.73 olması beklenirken; Ocak ayı zammı yüzde 3.73 olursa;

En düşük maaş; 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılarda bin 339 liradan bin 389 liraya,

2000’den sonra emekli olan SSK’lılarda 798 liradan 828 liraya,

Bağ- Kur esnaf emeklilerinde bin 163 liradan bin 206 liraya,

Bağ-Kur tarım emeklilerinde ise 916 liradan 950 liraya yükselecek.

Kamu emekçilerine ne kadar zam yapılacak?

Ocak ayında yapılacak zamla kamu emekçilerine, yüzde 3’lük toplu sözleşme zammı ve 2016’nın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon yüzde 5’i aşarsa enflasyon farkı verilecek. Yüzde 3’lük toplu sözleşme zammıyla maaşlar 76 ile 285 lira arasında artacak.

Ocak’ta maaşlara yansıtılacak zamlara aile ve çocuk yardımı da eklendiğinde rakamlar şu şekilde karşımıza çıkacak:

Müsteşar maaşı 9 bin 498 liradan 9 bin 783 liraya.

12’nci derecenin 1’inci kademesindeki hizmetlinin 2 bin 517 lira olan maaşı 2 bin 593 lira,

13’üncü derecenin 3’ündeki memurun 2 bin 678 lira olan maaşı 2 bin 758 liraya yükselecek.

Zamlı memur maaşları

8’inci derecenin 1’inci kademesindeki maaş alan bir polis memurunun 3 bin 818 lira olan maaşı 114 lira artışla 3 bin 932 liraya ulaşacak.

7’nci derecenin 1’inci kademesindeki bir doktorun 4 bin 225 lira olan maaşı 127 lira artışla 4 bin 352 liraya yükselecek.

2 bin 916 lira maaşı olan bir hemşire ise 89 lira artışla 3 bin 5 lira ücret alacak.

Peki asgari ücret ne kadar olacak, ne zaman belli olur? 

6 buçuk milyon işçiyi ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri merakla bekleniyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısını 6 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapacak.  Görüşmelerde işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil etmesi bekleniyor.

Edinilen son bilgilere göre; Türk-İş, TÜİK’in geçen yıl komisyona sunduğu ağır işlerde çalışan bir işçinin net yaşam maliyeti olan bin 600 lirayı talep edecek. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay geçen hafta yaptığı açıklamada hükümete 2017’de asgari ücret 1600 lira olsun çağrısı yaptı. Ancak hükümet kanadından bu konuya çok sıcak bakılmadığı anlaşıldı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybek konuyla ilgili olarak;

“Bir taraftan zeytini silkelerken dikkat etmek lazım, dalını budağını kırmamak lazım ki seneye zeytin verebilsin, alanı da korumak lazım. O anlamda şimdi Türk ekonomisi olarak bizim Türkiye olarak dikkat etmemiz gereken şey şu. Milli gelirine oranla dünyada en yüksek asgari ücret olan bir ülkedeyiz. Bundan şikayet etmek için söylemiyorum ama buna da dikkat etmemiz lazım. İstemenin sonu yok.” açıklamasını yaptı.

Asgari ücrette vergi dilimi dolayısıyla kesinti yapılıp yapılmayacağı sorusuna da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu “Gerek asgari ücretlilerimiz, gerekse asgari ücretli olmayıp da ekim ayında girdikleri vergi dilimleri dolayısıyla ellerine net geçen maaşı bin 300 liranın altına inenler dahil sayın başbakanımızın kamuoyuna verdiği söz üzerine hiç kimse bin 300 liranın altında maaş almayacak” şeklinde cevap verdi.

Başa dön tuşu