Yaşam

Son dakika!.. İstanbul sağanak yağış… Kadir Topbaş uyardı ‘teyakkuzda olun’

Son dakika sağanak yağış uyarısı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan geldi. Başkan Topbaş “Afet boyutundaki sağanakların önüne geçmek çok kolay değil. Bu bakımda bize düşen görevleri yapıyoruz ama vatandaşlarımızı da teyakkuz halinde olmaları konusunda uyarıyoruz” diyerek vatandaşları uyardı.

Kadir Topbaş son zamanlarda üste meydana gelen ve maddi zararlara yol açan, aşırı sağanak yağışlar konusunda vatandaşları uyaran bir açıklama yaptı. Dünyada küresel bir ekolojik kıyametten bahsedildiğini aktaran Topbaş, “Paris’teki İklim Zirvesi’nde bu dile getirildi. Gezegenimiz, 7,5 milyar insan, gezegeni doğru kullanmadığı için ciddi tehlike sinyalleri vermekte. Maalesef iklimlerde ön görülemeyen ciddi değişimler ortaya çıkmakta. Sadece bölgemizde değil, Avrupa’da, Latin Amerika’da, Kuzey Amerika’da Asya Pasifik’te ve her bölgede farklı sonuçlarla karşılaştığımız meteorolojik olaylar cereyan etmekte. İnsanoğlu olarak tedbirler alıyoruz ama doğayı kirletirsek, saygı göstermezsek sonuçları da çok can yakıcı olmakta. Bunun örneklerini birçok yerde yaşadık.” diye konuştu.

İBB Başkanı Kadir Topbaş’tan sağanak yağış açıklaması şu şekilde oldu:
‘Vatandaşlarımız teyakkuzda olsun’
“Şu anda uzmanlar, ‘Bu saatlerde dışarıda olmayın’ diye uyarıyorlar. Biz işimizin başındayız. Kente ve insanlığa hizmet vermek adına zamanla yarıştığımız için tabii ki çalışıyoruz. Ancak bu uyarıları vatandaşlarımızın dikkate almasını istiyoruz. Vatandaşlarımız dikkat etsinler. Başka uyarılar da gelmekte. Çok aşırı sıcakların ortaya çıkardığı basınç değişiklikleri, Meteorolojinin verdiği bilgilere göre, önümüzdeki hafta veya gelecekteki zaman dilimi içerisinde yine aşırı yağışlar gelebilir. Belediye olarak dere ıslah çalışmalarına yoğun şekilde devam etmekteyiz. Daha önce problemlerin yaşandığı Cendere Deresi’nde, ıslah ettiğimizden beri artık taşkınlar ve buna bağlı sorunlar yaşanmıyor. Bu bakımda bize düşen görevleri yapıyoruz. Vatandaşlarımızı da teyakkuz halinde olmaları konusunda uyarıyoruz. Şunu ifade etmek isterim. Türkiye’de bir yerel yönetim anlayışını Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başlattık. O dönemlerde “çöp-çamur-çukur dediğimiz zaman diliminde yollardan geçilmez, 35 yaş altı bunu bilmeyecektir, bilemez de. Çöpler toplanamazdı. Su problemi vardı. İstanbul terk ediliyordu.”

İstanbul hava durumu 

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kütahya, Bilecik, Eskişehir, Bolu, Karabük, Kastamonu, Muğla’nın iç kesimleri, Antalya’nın batı iç kesimlerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.Hava sıcaklığının iç ve güney kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı ve ülkemiz genelinde mevsim normalllerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyılarında batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetlice (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

MARMARA: Az bulutlu ve açık, zamanla güneydoğu kesimleri parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Bilecik çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın yarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

BURSA °C, 36°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu

ÇANAKKALE °C, 39°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve az bulutlu

ISTANBUL °C, 36°C Parçalı bulutlu sabah ilk saatler yer yer puslu

KIRKLARELI °C, 38°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu