Teknoloji

Son günlerin moda uygulaması Clubhouse nedir? İşte, Clubhouse’un merak edilenleri

Son günlerde sosyal medya ve internet platformlarında sıkça duyulan “Clubhouse” uygulaması oldukça merak ediliyor. Clubhouse nedir? Ne için ve nasıl kullanılır? Paralı mı? Clubhouse’u kimler kullanıyor? gibi sorular oldukça sık kullanmaya başlandı. Halen sadece iPhone telefonlarda kullanılabilen Clubhouse uygulamasıyla ilgili merak edilen detaylar…

CLUBHOUSE: YENİ BİR SOSYAL MEDYA UYGULAMASI

Clubhouse, ABD Silikon Vadisi çıkışlı bir sosyal medya uygulaması. Uygulama, Paul Davison ve Rohan Seth’in kurduğu Alpha Exploration’ın bir ürünü. İkili, Silikon Vadisi’nin bilinen yatırımcıları arasında yer alıyor.

Uygulama, hem yurtdışında hem de Türkiye’de eşgüdümlü olarak bir anda popüler olmayı başardı. Peki bu nasıl mümkün oldu? Clubhouse’u cazip kılan ne gibi özellikleri var?

Clubhouse şu sıralar oldukça popüler olmaya başlayan aslında bir çeşit sosyal medya platformu. Bu platformda tüm etlilenişim canlı ve sesli paylaşımlar üzerinden yürüyor. İçinde chat odaları denilen sohbet odaları bulunuyor. Kullanıcılar dilerlerse kendileri de bu odalardan açabiliyorlar. Odalarda video, yazılı mesaj veya herhangi bir görsel olmadan sesli bir biçimde iletişim kuruyorsunuz.

KULLANICILARI SESLERİYLE ETKİLENİŞİMDE BULUNABİLİYOR.

Odalarda konuşmacılar moderatörler ve de dinleyiciler bulunuyor. Dinleyiciler konuşmak ya da soru sormak istediklerinde konuşabiliyorlar. Bu nedenle ortamı canlı bir podcast etkinliği gibi de düşünmek mümkün.

Clubhouse da tıpkı Twitter, Facebook gibi takipçi özelliği sunuyor. Yani orada da takip ettiğiniz hesaplar ya da sizi takip eden hesaplar bulunmakta. Uygulama, şuanda davet sistemi üzerinden yeni kullanıcıların sisteme girmesine olanak tanıyor. Bir kullanıcı sizi davet etmediği sürece bu uygulamaya girmeniz mümkün olmuyor.

EKONOMİK AÇIDAN HIZLA BÜYÜYOR

Uygulama, çok sınırlı bir kullanıcı sayısına rağmen değerli isimleri bünyesine kattığı için ekomomik açıdan oldukça gelecek vaat eden bir konuma yükseldi. Teknoloji kulislerinde bu yeni uygulamaya şimdiden 1 milyarlık bir değer atfediliyor. Uygulamanın geçmişi ise yaklaşık 1 yıl civarında…

Sadece IOS cihazlarda kullanılan uygulamanın Android telefonlarda ne zaman kullanılmaya başlanacağı şimdilik meçhul.

Clubhouse’un pazarlama yöntemi olarak elit bir görüntü vermesi kuşkusuz platformun cazibesini daha da ilginç bir noktaya taşıyor.

Uygulamanın ses temelli olmasıonu benzerlerinden farklı kılıyor. En iyi özelliği de sesteki gürültüyü temizlemesi. Clubhouse’un yatırımcılarından Marc Andreessen’in herkesin bildiği “Software is eating the world”/”Yazılım dünyayı yiyor” cümlesi Clubhouse’ta “Community is eating the world”/”Topluluk, dünyayı yiyor”a dönüşüyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu