Manşet

“İbn-i Sina ve Farabi kafirdir” diyen Cübbeli’ye cevap Dücane Cündioğlu’ndan geldi

Cübbeli Ahmet, İbn-i Sina ve Farabi’nin kafir olduklarını ileri sürmesi şaşkınlığa neden oldu. Cübbeli, İslam tarihinde çok önemli işlere imza atmış, literatüre geçmiş iki önemli kişiliği kafir ilan ederken buna gerekçe olarak da  “İşi akla dayattığı için kafayı yemişler” açıklamasında bulundu.

Cübbeli Ahmet olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, yayınladığı konuşmasında, İbn-i Sina ve Farabi’nin kafir olduğunu iddia etmesine sosyal medyanın tepkisi beklendiği gibi tabii ki alaycı oldu.

“KAFAYI YEMİŞLER”

Cübbeli Ahmet “Gökleri Allah’ın yok etmesini mümkün görmüyorlar. Kuranda ‘Allah her şeye kadirdir’ diye ayet var. İbn-i Sina, Farabi cahil değil, allame cihan, kuranı mı bilmeyecek? Akıl süzgecinden geçiriyor. İşi akla dayattığı için kafayı yemişler” ifadelerini kullandı.

Cübbeli Ahmet “Gezegenlerdeki düzenin, uzaydaki hareketlerin binlerce yıldır şaşmayan, değişmeyen sistemin bozulmasını mümkün görmüyorlar” ifadelerini kullandıktan sonra sözlerine “Bu ne demek? Allah’ın buna gücü yetmez demek. Bunu Allah böyle ayarlamadı, kendi kendine var oldu demek. Çünkü birisi yaptığına inanırsan, yapanın bozacağına da inanırsın. Bu bozulmaz dediğin anda yapan yok demektir” diye ekledi.

CÜBBELİ KELAMCILIĞA SOYUNDU

“Farabi’leri, İbn-i Sina’ları, İmam Gazali’nin kafir saydığı nokta ne?” diye soran Cübbeli Ahmet“Kıdem-i Alem. Yani evveli yoksa bu alemin, sonradan yok olması da imkansızdır. Bir şeyin evveli yoksa o kendi kendine var demektir. İslam’a göre kendi kendine var olan tek şey Allah’tır” ifadelerini kullandı.

“İBN-İ SİNA’LARI MÜSLÜMAN SAYANLARA…”

Cübbeli Ahmet ayrıca yayınladığı “İbn-i Sina’ları Müslüman sayana şaşılır, kamil Müslüman sayana daha şaşılacak durumdadır” başlıklı videosunda “Şuanda İbn-i Sina’yı, Farabi’yi Müslüman bilenler çoğunluktur. Ancak İmam Gazali’yi bilen bu işi biliyor. Bazı Müslüman geçinenler, İlahiyat’ta görevli profesörlerin çoğuna sorsan İbn-i Sina çok Müslüman ve mübarek. Çünkü kafaları uyuyor. Akıl ve mantık ya… Süzgeçten geçiriyor ya bunlar, elekten geçerken kendileri yukarıda eleğin üstünde takılıyorlar aşağıya geçemiyorlar” dedi.

DÜCANE CÜNDİOĞLU’NDAN CÜBBELİ’YE CEVAP

Konuya İslami konulara yönelik hassasiyetiyle tanınan yazar Dücane Cündioğlu da ilgisi kalmadı. Cündioğlu, Cübbeli’yi kafir açıklamasıyla ilgili eleştirdi.

İşte Cündioğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklaması:

“Cahil vâizlerin, ellerindeki “tekfir” sopasıyla Farabi ve İbn Sina gibi düşünürlere hoyratça vurmalarına sessiz kalanları tarih affetmez.
Çoğunluğun felsefeyle, bilimle, hakikatle uğraşması gerekmez, lakin hiç değilse edebe riayet ederek ehline hürmet göstermeleri gerekir.

Din insana nasıl inanacağını söyler nasıl düşüneceğini değil, öyle olsa medreselerde düşünmeyi öğretmek için İsagoci/Eisagoge okutulmazdı
Tekfir marazdır.

Bana kafir demiş müfti efendi/Tutalım ben diyem ona müselman/Vardıkta yarın rûz-ı cezaya/İkimiz de çıkarız onda yalan.

Bugün niçin Farabi’ler, İbn Sina’lar yok? Çünkü hakikate ve hikmete hürmet yok. Devir vaaz ve vaizler devri. Hakikat niçin saklanmasın?

İlahiyat Fakültelerinde nakli ilimlere verilen önemin birazı akli ilimlere verilseydi hiç kuşkusuz inanç dünyamızın kalitesi artardı.

Ezberledikleri safsataları “din” zanneden cahiller anlamadıkları, kavramadıkları konularda daima küfr-tekfir silahını kullanmışlardır.
Bir düşünürü eleştirmek başka, tekfir etmek (küfürle suçlamak) daha başka. Eleştirmek için akıl ve vicdan gerekir, tekfir için gerekmez.

Hadi göster bakayım şimdi de İbn’ur-Rüşd’ü?
İbn Sina niye yok? Nerde Gazali görelim?
Hani Seyyid gibi, Razi gibi üç beş âlim? (M. Akif)

 

Resmi Twitter'da görüntüle

SOSYAL MEDYADA “CÜBBELİ” YORUMLARI

Bu flaş açıklamalarından sonra sosyal medyanın Cübbeli’ye tepki vermesi gecikmedi.

İşte, sosyal medyada İbn-i Sina ve Farabi’yi kafir ilan Cübbeli’ye tepkiler:

Zehra Özbek@Ariamonevad

Cübbeli İbni Sina ve Farabi gibi alimleri kafir ilan etmiş. Acaba sebep o alimler hakikati konuşup Hakkın yanında olduğu için olabilir mi!!

Muvahhid@Nahl128

İbn-i Sina, Cübbeli Ahmet’in “Şifa Ayetleri” kitabını okusaydı sizce tepkisi ne olurdu?

Mustafa BAŞ ‏@mustafabastokat 
İbni Sina ve Farabi mezardan kalkmışlar Cübbeli Ahmet’e CÜBBENİ ÇIKARDA GEL diye bağırmışlar.

İbrahim@__Birikim

Hayatınızı Cübbeli gibi yobazların çağdışı söylemlerine göre düzenlemeyi reddederseniz salih bir insan olursunuz.. Yobazda ihlas olmaz..

Ozan Kibritçi ‏@OzanKibritci 
İbni Sina ve Farabi’yi kafir ilan etmiş Cübbeli. Haklı adam 🙂 Felsefe ve bilimle uğraşacağına, çörekotu yağı ve yanmaz kefenle uğraşsalardı

Neteist ‏@neteist
Cübbeli Ahmet,”Din bilime engel değildir”cilerin örnek olarak verdiği İbni Sina ve Farabi’nin kafir olduğunu açıklamış. Bu da mı gol değil?!

Merve Taşçı ‏@mervetasci14
Cübbeli Ahmet İbn-i Sina ve Farabi’yi kafir ilan etmiş, güler misin ağlar mısın? Hale bak.

u³ ‏@droidyan 

“Tek başına kadın bir anormalliktir.”
Cübbeli Ahmet Hoca

Şaka şaka Tarkovski 😉

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu