Sosyal Medya

Sosyal Medya Yönetimi Ne İşe Yarar?

Sosyal medyanın olmadığı bir dünyayı hayal etmek mümkün değil! Hatta, sosyal medya; bilhassa 2010’lu yılların ikinci yarısı ile beraber önemli bir iş kolu haline geldi. Markalar; ürün ve hizmetlerini sosyal medya üzerinden tanıtarak birçok avantaj elde ederler. Her şeyden önce, reklam ve pazarlama için çok daha düşük bir ücret ödemiş olurlar. Bunun yanı sıra, hedef kitleleri ile buluşma şansını yakalarlar. Ancak, sosyal medyada etkin olabilmek adına yardım alınmalıdır. Bir başka deyişle, sosyal medya yönetimi gereklidir.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Küçük, orta veya büyük olmasından bağımsız bir şekilde her markanın birden çok sosyal medya uygulamasında hesabı vardır. Fakat, iş; yalnızca hesap açmakla bitmez. Bu hesapların en iyi şekilde yönetilmesi gerekir. Sosyal medya yönetimi; internet ortamındaki sayfa ve hesapların nasıl yönetileceğini belirler. Marka tanıtım ve yönetimlerini gerçekleştirir. Sosyal medya hesabını takip eden kullanıcılarla nasıl iletişim kurulması gerektiği de yine sosyal medya yönetiminin ilgi alanı içerisine girer.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya sayesinde ürün ve hizmet satışları arttırılabilir. Çünkü, burada satın alma davranışını gerçekleştirmeye hazır bir kitle vardır. Fakat, bu kitleye ürün ve hizmetlerin olabilecek en iyi şekilde tanıtılması gerekir. Bu noktada, sosyal medya yönetimi devreye girer. Gelin, sosyal medya yönetiminin nasıl olması gerektiğine yakından bakalım!

  • Her şeyden önce, hedef kitle belirlenmelidir. Hedef kitlenin yaş aralığı, cinsiyeti ve ilgi alanları mutlaka bilinmelidir. Bunun yanı sıra, hedef kitleyle buluşabilmek adına anketler yapılmalıdır. Ayrıca, takipçilerin ilgisini canlı tutmak adına onlara özel birtakım çekilişler düzenlenebilir.
  • Takdir edersiniz ki, internette görünür olmak bir hayli zordur. Bunun için SEO gibi birtakım çalışmalara ihtiyaç duyulur. Özgün ve kaliteli içerik üretilmesi; SEO’nun en önemli detaylarından birisidir. Sosyal medya yönetimi; içerik yönetimi olarak da ifade edilebilir. Hedef kitlenin ilgisini çekecek türden kaliteli ve özgün içerikler üretildiği takdirde söz konusu markanın internette görünür olacağını söyleyebiliriz.
  • Rakip analizi; sosyal medya yönetiminin en önemli hususları arasında yer alır. Bu noktada, markayla aynı sektörde yer alan diğer markaların sosyal medya hesapları incelenmelidir. Bilhassa paylaşım sıklıkları ve nitelikleri göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Reklam ve pazarlama faaliyetleri geçmişte olduğu gibi geleneksel yöntemlerle gerçekleştirilmek zorunda değildir. Sosyal medya; bir markanın ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapmak adına en uygun adrestir. Birçok marka; Google Adwords ile hedef kitleye ulaşmaya çalışır. Ancak, Google reklamları dışında sosyal medya reklamlarına da ihtiyaç duyulur. Bu noktada, sosyal medya reklamları ile çok daha etkili bir şekilde ürün ve hizmet tanıtımı yapılır.

Sosyal medya yönetimi; istenilenden daha büyük bir hedef kitleye ulaşılması ve markaların daha iyi bir şekilde tanıtılması gibi faydaları ile öne çıkar.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu