Teknoloji

Sosyal medyada ünlü isimleri dolandıran mavi tik çetesi çökertildi

Sosyal medya üzerinden özellikle “Mavi tik dolandırıcılığı” olarak bilinen ve birçok ünlü ismi “Hesabınızda şüpheli hareket gözlendi” ya da “Mavi tik başvurunuz onaylandı” şeklinde dolandıran o hacker çetesi çökertildi.

Sosyal medyada büyük bir dolandırıcı çetesi olarak ün salan ve yaşları 18-25 arasında değişen o çete özellikle ünlü isimleri fishing (olta) denilen yöntemle ele geçiriyordu. Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin kullanıcı şikayetleri üzerine harekete geçirdiği operasyon başarıyla sonuçlandı ve o çete üyeleri yakalandı.  Söz konucu hacker çetesi elemanlarının sosyal medyada, “Mavi tik başvurunuz onaylandı” veya “Hesabınızda şüpheli hareket gözlendi” şeklinde yolladıkları mesajlarla sosyal medyada kullanıcıların, kullanıcı ad ve şifrelerini kolayca ele geçirdiği anlaşıldı. Çetenin bu şekilde ünlülerin mail, sosyal medya şifrelerini ve cep telefonu numaralarını ele geçirdiği  ve sonrasında elde ettiği özel mesaj ve fotoğrafları kullanarak şantaj yaptığı, ünlülerden fidye bedeli olarak bin ila 5 bin TL arasında para istedikleri,  aksi halde mesaj ve fotoğrafları sosyal medyadan yayınlayacakları tehdidinde buludukları saptandı. Ayrıca, çete üyelerinin çaldıkları hesap bilgilerini başka çete üyelerine devrettiği, onların da aynı kişileri tehdit ederek para aldıkları da tespit edildi.

Çetenin dolandırdığı ünlü isimler kimlerdi?

Hacker çetesinin dolandırdığı isimler arasında; Tamer Karadağlı, Gamze Özçelik ve Seda Akgül gibi ünlü isimler de bulunuyor.

Uyarılara rağmen çete birçok kişiyi dolandırdı

Sosyal medya uzmanları, özellikle geride bıraktığımız aylarda kullanıcıları ‘mavi tik’ tuzağına karşı uyarmış, sahte hesapların önüne geçmek için uygulamaya konulan mavi tik rozetinin son zamanlarda bilgisayar korsanları tarafından kullanılan bir silah olduğunu belirtmişlerdi.  Sosyal medya uzmanları, mavi tik rozeti almak isteyen kullanıcılara bu doğrultuda atılan önceden programlanmış mesajlar yoluyla virüs içerikli bir bağlantı gönderildiğini, bu bağlantıya tıklayan kullanıcıların tabiri caizse oltaya gelmiş olduğunu da açıklamışlardı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu