Sosyal Medya

Sosyal medyadan para kazanan influencer’lar ne kadar kazanıyor?

Sosyal medyanın son yıllarda etkinliğini arttırarak hayatımıza etkili bir biçimde girmesiyle yeni meslekler ve kazanç yolları ortaya çıtı. Bu yeni kazandıran mesleklerden birisi de influencer’lık… Ya da influencer marketing kavramları ne anlama geliyor? Influencer kime denir ve buna bağlı olarak influencer marketing denen olay ne anlama gelmektedir? İşte yeni kavramlarla ilgili haberimizin detayları…

INFLUENCER’LAR KAÇ PARA KAZANIYOR?

Influencer’ların genellikle kendi sosyal medya platformları dışında blogları yoktur. Geçmişte ‘It-girl’ olarak anılan influencer’lar, moda haftalarına katılmaları ve davetlerde boy göstermeleri için para alırlar. Çünkü pek çok marka için bu kişilerin o etkinlikte boy göstermeleri prestijdir.

Günümüzde bir influencer’ın değerini sosyal medyadaki gücü belirliyor. Influencer olan kişinin sosyal medyada kaç takipçisi olduğu ve onu kimlerin takip ettiği oldukça önemlidir. Eğer bir influencer’ın takipçi kitlesi sadık, bununla birlikte maddi imkanları iyi ve 25- 35 yaş arasındaysa, bu influencer’ın bu alanda oldukça şanslı olduğunu ifade ediyor.

Markalar çoğu zaman influencer’lara kıyafetlerini giymeleri için para verirler. Instagram’da üzerlerinde bir markanın kıyafetiyle resim paylaşmak için bir influencer 10 bin TL ve 20 bin TL arası fiyat biçebilir. Milyon takipçisi olanlarda ise fiyat 150 bin TL’yi bile bulabildiği konuşuluyor.

Sponsorlu gönderilerin yasal olarak #ad, #promo veya #spon olarak etiketlenmesi gerekiyor. Türkiye’de bu şekildeki kullanım henüz yaygın değil. Günümüzdeki başarılı influencer’lar arasında Camille Charriere, Caroline Vreeland, Olivia Palermo ve Harley Viera Newton’ı gösterebiliriz.

Influencer’lar, gerçekten popülerlerse, kendi isimlerini bir marka yapabilir. Markalaşma süreci çoğunlukla influencer’ın kendi moda/aksesuar koleksiyonunu oluşturmasıyla başlar.

INFLUNCER MARKETING NEDİR?

Influencer marketing, eski ve yeni pazarlama kanalları üzerinde, tanınmış kişi ve hesaplarla yapılan, markayı ya da belli bir ürünü ön plana çıkartmak için yapılan tanıtım çalışmalarını kapsar.

Influencer marketing çalışmalarında pazarlamayla ilgili kampanyaların tanıtım ve reklamları da yapılabiliyor. Bir ünlünün reklamlarda kullanılmasından farklı olarak, influencer marketing çalışmalarında marka ile bu hesap ya da kişi beraber iş ortaklığı yapar.

MARKALARIN INFLUENCER’I TERCİH ETMELERİNİN AVANTAJLARI NELER?

Influencer marketing çalışmaları yapmanın firmalara oldukça avantajları vardır. Bu avantajlar markaların  uzun vadede yatırım getirilerini artırmalarına ve hedef kitlelerini genişletmelerini kolaylaştırmaktadır.

Çünkü ünlü hesap ve kişiler, insanların satın alma kararlarını etkiler. Bu sosyal kanıt öğelerinin ünlü hesap ve kişiler tarafından desteklenmesi de doğal olarak, tüketicilerin belli bir marka ya da ürüne olan bakış açısını olumlu olarak değiştirmektedir. Bu sebeple de influencer marketing çalışmaları yapmaya başladığınızda, tüketicilerin satın alma kararlarına da doğrudan etki etme şansınız olur.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu