Sosyal Medya

Sosyal medyadan yapılan yalan anketlere izin verilmeyecek

BTK’dan  Facebook, Google, YouTube ve Twitter’a referandum için anket uyarısı…BTK Başkanı Fatih Sayan, referandum öncesi sosyal medyada çıkan yalan haberlerin önüne geçmek için önde gelen sosyal medya mecralarının  yöneticileri ile görüşüp uyarıda bulunduklarını söyledi.

Sabah hazetesinin haberine göre referandum öncesi sosyal medyada dezenformasyon amaçlı yalan haberlerin artması  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu (BTK) harekete geçirdi. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, Barselona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi’nde Facebook, Google, YouTube ve Twitter’ın yöneticileri ile bir araya geldi.

Sayan, sosyal medya yöneticilerini yalan haberlerin engellenmesinde Türkiye ile işbirliğine davet etti. BTK Başkanı Sayan, bu konuda ortak bir uzlaşı sağlandığını da kaydetti. Fatih Sayan Barselona’da, Google ve YouTube’un Kamu Politikası ve Hükümet İlişkileri Direktörü Doron Avni, Facebook İngiltere, Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgeleri Kamu Politikaları Direktörü Simon Milner ile Twitter’ın üst düzey temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştirdi.

ORTAK HAREKET ÇAĞRISI KARŞILIK BULDU
Sosyal medya yöneticileri ile referandum sürecinde hiçbir şekilde manipülasyon içerikli paylaşımlara izin verilmemesi konusunda görüş paylaştıklarını dile getiren BTK Başkanı Sayan, “Sistemlerini kontrol eden uzmanların özellikle Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren bu kritik süreçte 24 saat boyunca görevlerinin başında olmaları ve manipülasyon içeren gönderileri engellemeleri konusunda işbirliğine davet ettik.” ifadesini kullandı. Güvenli ve adil bir sosyal medya yönetiminin sosyal medya devlerinin de hedefi olduğunu vurgulayan Sayan, “Bu konuda bizimle ortak hareket etmeye gayret göstereceklerini söylediler” diye konuştu.

YOUTUBE VE FACEBOOK’TAN HIZLI DÖNÜŞ GELDİ

Youtube ve Facebook’tan bir içeriğin engellenmesi ya da kaldırılması konusunda daha hızlı geri dönüş alan BTK, tüm sosyal medya yöneticilerini kararların hızla hayata geçirilmesi noktasında da bir kez daha uyardı. Sayan, “Türkiye’den milyonlarca lira kazanan ancak vergi ödemeyen bu şirketlerin en azından yasal yükümlülüklerini yerine getirmelerini istedik. Taleplerimizi olumlu karşıladılar” dedi.

 

.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu