Sosyal MedyaTeknoloji

Sosyal medyayı gelir kapısı yapanlara vergi geliyor

Sosyal medyayı gelir kapısı olarak görenlere kötü haber. Konuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığının düğmeye bastığı haber veriliyor. Sosyal medya hesabından reklam içerikleri paylaşıp para hatırı sayılır bir para kazanan ünlü isimlerin bundan böyle bu yolla kazandıkları gelirleri vergilendirecekleri konuşuluyor.

MALİYE ŞİKAYETLERİ DEĞERLENDİRDİ

Sosyal medyayı gelir kapısı yapanlar artık vergiden muaf olmayacak. Bilindik ünlülerin yanı sıra çıktıkları TV programlarından sonra sosyal medyada hatırı sayılır takipçi sayısına ulaşan kişiler için de sosyal medya önemli bir gelir kapısına dönüştü. Örneğin, ekranların gelin adayı Hanife, RTÜK tarafından yasak getirilen izdivaç programlarında şöhreti yakalamış, sosyal medya hesabını kazanç kapısına çevirmeyi başarmıştı.

Konuyla ilgili gelen şikayetler üzerine harekete geçen Maliye Bakanlığı, yapılan reklamlardan vergi alınması için düğmeye bastı.

BİR PAYLAŞIMLARIYLA BİNLERCE LİRA KAZANIYORLAR

Sosyal medya, hem ürün ve hizmetini tanıtmak isteyen şirketler, hem de kolay yoldan para kazanmak isteyen kullanıcılar için çıkış kapısı oldu. Ünlü isimler başta olmak üzere, bazı blogger’lar ile ünlü sosyal medya fenomenleri, attıkları tweetler ile bir gün içinde binlerce lira kazanıyor.

BİR PAYLAŞIM 2 BİN TL.’DEN BAŞLIYOR

sosyal medya Twitter başta olmak üzere Instagram ve Snapchat uygulamaları ile yapılan ürün tanıtımları, saniyeler içinde binlerce kişiye ulaşıyor. En fazla ücreti de en fazla takipçiye sahip olan kullanıcılar kazanıyor. Sadece tek bir paylaşım ile elde edilen gelir, 2 bin TL’den başlıyor. Paylaşıma gelen beğeniye göre de ücret artabiliyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu