Medya

Sözcü gazetesinin Basın İlan Kurumu isyanı: “Kul hakkı yiyorsunuz!”

Sözcü gazetesi Basın İlan Kurumu’nun (BİK) kestiği ‘rekor’ cezalara tepki gösterdi.  Sözcü gazetesi, “Kul hakkı yiyorsunuz…” başlıklı haber ile BİK’e adeta isyan etti.

Basın İlan Kurumu (BİK), Sözcü yazarı Yılmaz Özdil ve Korkusuz Yazarı Can Ataklı’nın köşe yazılarındaki bazı ifadeler nedeniyle ilan cezası kesti. 1 Ocak 2017-1 Mayıs 2022 arasında Sözcü gazetesine toplam 44 gün ilan kesme cezası uygulandı. Bu ilan kesmeler nedeniyle kesilen ceza tutarı 1 milyon 4 bin 725 TL oldu.

DİĞERLERİNİN 3 KATI

Söz konusu ceza tutarı, BİK’in bu dönemde kestiği cezaların yüzde 41’ini oluşturduğunu belirten Sözcü gazetesi, “Kul hakkı yiyorsunuz…” başlıklı haber ile isyan etti.

Aynı dönemde Korkusuz gazetesine ise 42 gün ilan kesme cezası uygulandığının belirtildiği haberde şu ifadelere yer verildi:

“Bunun parasal karşılığı 730 bin 782 TL oldu. Bu da toplam kesilen cezaların yüzde 30’unu oluşturdu. Türkiye’nin en çok okunan iki gazetesine kesilen ceza tutarı 2 milyon TL’ye yaklaşırken, kesilen tüm cezalar içindeki payı yüzde 71 oldu. Hükümete yakın, yandaş medya ise kamu ilanlarıyla adeta desteklendi. İktidara yakın olmayan gazeteler ise BİK’in verdiği ilan kesme kararlarıyla cezalandırıldı.

ÜST YARGI KAPALI

İlan kesme cezalarına karşı Asliye Hukuk mahkemelerine itiraz edilebiliyor. Ancak bu mahkemenin verdiği karar kesin ve üst bir mahkemeye itiraz hakkı bulunmuyor. Yani İstinaf veya Yargıtay yolları bu kararlarda kapalı bulunuyor.

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu