Medya

Sözcü’deki karikatür Fuat Uğur ve Rahmi Turan’ı karşı karşıya getirdi…”Asparagasın duayenisin!”

Türkiye gazetesinde yazan Fuat Uğur’la Sözcü gazetesinde yazan Rahmi Turan arasındaki polemik giderek kızışıyor. Sözcü’de Ergin Asyalı imzasıyla çıkan karikatür Fuat Uğur ile Rahmi Turan’ı karşı karşıya getirdi. Peki, tarafları karşı karşıya getiren sözkonusu karikatür gerçekten de ne mesaj veriyor?

Sözcü’deki karikatürü kıyasıya eleştiren Fuat Uğur, karikatürün; ““Ey vatandaş bak bu Tayyip denen adam var ya! Seni silahlı darbeci FETÖ’nün önüne sürdü. Ölüp gittin, sana şehit dediler, dayak yedin kurşun yedin, gazi dediler ama aynı Tayyip seni zamla da dövdürüyor vergiyle de… Seni kullanıyor. Bir daha darbe marbe olursa sakın ha akılsızlık edip de darbecilerin karşısına çıkma…mesajı taşıdığını yazdı.

Öte yandan Fuat Uğur’un bu yorumuna karşı çıkan Rahmi Turan ise sözkonusu karikatürden ” Vatandaşın zamlar, vergiler, ekonomik sorunlar, terör ve FETÖ baskısı altında bunalmış durumda olduğu mesajını çıkacağını ileri sürdü.

Tartışmayı karşılıklı olarak sertleştiren tarafların yakın zamanda sakinleşmeleri zor görünüyor.

blank

Geçtiğimiz günlerde ” Sözcü gazetesi FETÖ’den kurtarılabilir mi?” başlıklı bir yazı kaleme alan Fuat Uğur, Rahmi Turan’a ağır ifadelerle yüklenerek Rahmi Turan’ın Türk medyasında asparagasın(yalan haber) duayeni olduğunu yazdı.

Hızını alamayan Uğur, yazısında Turan hakkında şu ifadelere de yer verdi:

“Rahmi Turan, Türk basınında etik kavramının içine eden ve her türlü ahlaki değeri rafa kaldıran “asparagas gazetecilik” türünün duayeni. Vaktinde Tan gazetesi adıyla müptezelliği beceren de o misal. Günaydın gazetesinin yayın yönetmeniyken Süleyman Demirel’in eşi Nazmiye Demirel’e o korkunç iftirayı, çamuru atan odur.

Erol Simavi benim çalıştığım dönemde sahibi olduğu Hürriyet’in yönetimini kısa süreliğine buna emanet etmişti. Gelir gelmez manşetten yaptırdığı ilk bomba haber “Kaplumbağa kanı kansere iyi geliyor” şeklindeydi. Memlekette binlerce tarla kaplumbağası bunun yüzünden katledildi. Kepaze oldu geldiği ekibiyle birlikte. Beni de solcu olduğum için Hürriyet’ten atan odur. Solculuğu molculuğu da hikâyedir yani anlayacağınız. Tıpkı Atatürkçülüğü gibi. Çünkü ahlaki skalası ona teklif ettiğiniz para ve vaatlerinizle doğru orantılı olarak iner ya da çıkar. Tam FETÖ’ye uygun bir karakter.”

RAHMİ TURAN’IN CEVABI

Turan, Sözcü’deki 9 Ağustos tarihli yazısında “Kara Vicdanlılar” başlığı ile isim vermeden Fuat Uğur’a cevap verdi. Rahmi Turan yazısında hem kendisini hem de Sözcü gazetesini savunmaya çalıştı.

Bugünkü yazısını da aynı karikatüre ayıran Fuat Uğur’un yazısının başlığı “Sözcü’nün şeyi, sen asparagas değil, müptezelliğin de duayenisin” idi. Uğur karikatürde atladığı bir detayı konu ettiği yazısında vatandaş pozisyonundaki kişinin kollarının olmadığını yani 15 Temmuz “gazisi” olduğunu yazdı.

Fuat Uğur’un o ilginç yazısı için TIKLAYIN

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu