Spor

Spor yazarı Mehmet Demirkol’dan Hande Sümertaş açıklaması

beIN Sports Medya Hakları Direktörü Hande Sümertaş spor camiasında tartışmaya neden oldu. Ahmet Çakar’ın Sümertaş’a sert bir biçimde yüklenmesinin ardından spor yazarı Mehmet Demirkol da Hande Sümertaş’ı eleştirdi.

Fanatik gazetesi spor yazarı Mehmet Demirkol, beIN Sports Medya Hakları Direktörü Hande Sümertaş için “Hande Sümertaş’ın Galatasaray’da çalışırken kupalarla futbolcuların önünde pozlar verirsen, o anda çalıştığım camiama kendimi beğendireceğim diye sınırları aşarsan, daha sonra problem yaşayacağın kesindir” açıklamasını yapmıştı. Demirkol, bu açıklamasının ardından kendisine yönelen eleştirilere Twitter hesabından, “Bir profesyonelin mesleki davranış ve angajmanlarını eleştirmek ya da durum tespiti yapmak benim işim. Katılır ya da karşı çıkabilirsiniz. Bu işin doğasıdır.” diye yanıt verdi.

Demirkol, Hande Sümertaş’a yaptığı eleştirinin bazı çevrelerde farklı yerlere taşınmasından dolayı da kaygısının arttığını kaydetti.

İşte Mehmet Demirkol’un açıklaması:

“Bir profesyonelin mesleki davranış ve angajmanlarını eleştirmek ya da durum tespiti yapmak benim işim. Katılır ya da karşı çıkabilirsiniz. Bu işin doğasıdır.

Ancak gerçek olan şudur: Eleştirdiğim/durum tespiti yaptığım sadece spor insanıdır. Sadece onun profesyonel kişiliğidir. Özel hayatı, cinsiyeti, dili, dini, mezhebi, ırkı konu değildir. Olamaz…

Sevgili Hande Sümertaş için yaptığım eleştiri/durum tespiti tam olarak da bu çerçevededir. Konunun onun cinsiyeti ya da kimliğini oluşturan diğer herhangi bir şeyle alakası yoktur. Olamaz…

Yani örnek vermek gerekirse, -beni mazur görsün- sevgili Volkan Ballı da aynı durumda olsa söyleyeceklerim birebir aynı olacaktır.

Bu durum bir yana konunun, bu tavrın tamamen dışında çok hassas bir yere gittiğini de tüylerim ürpererek takip ettiğimi söylemem lazım. Cinsiyetçi, kanunların sınırlarını zorlayan, tehlikeli bir tavır, bir linç büyüyerek yayılıyor. İçine yalanları, saçma komplo teorilerini, organize iftiraları da alarak… Bu korkunç bir durum.

Doğal olarak gelinen bu hali gördükçe acaba yaptığım ‘durum tespiti’ni hiç yapmasaydım diye düşünmeden edemedim.

Vardığım sonuç hiç tartışılmaz bir şekilde şudur:

Bir profesyoneli, sadece kadın olduğu için eleştirmemek de son derece cinsiyetçi bir tavırdır. Sonuçları kısa vadede farklı olabilir ama orta uzun vadede gideceği yer aynıdır.

Bu asla doğru değil ve bunu yapmayacağım.

Ancak şu çağrıyı yapmak zorunda hissediyorum.

Eleştiri sınırlarının dışında hoyratça davranan herkese sesleniyorum.

Kendinize gelin! Suç işlediğinizin farkına varın.”

SÜMERTAŞ’A TEPKİLER NEDEN?

Denizlispor kulübünün yayıncısı Lig TV olan dönemden paylaştığı bir Süper Lig görüntüsünü beIN SPORTS logosu ile paylaşması üzerine Sümertaş’a gelen tepkiler gittikçe artıyor.

beIN SPORTS Medya Hakları Editörü olan Sümertaş’a karşı istifa çağrısında bulunan Fenrbahçeli taraftarlar #GideceksinHandeSümertaş etiketiyle Twitter’da paylaşımlarda bulunmaya devam ediyor.

Hande Sümertaş, Galatasaray’da görevdeyken istifa edip beIN SPORTS’un medya hakları direktörlüğü görevine getirilmişti.

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu