Yaşam

Sporcuların Mutlaka Tüketmesi Gereken Besinler

Sporcular yaptıkları egzersizlere ağırlık verirken aynı zaman beslenmeye de dikkat etmeli. Çoğu zaman sadece spor odaklı ilerlendiği için kas kütlesindeki artış beklenen düzeye ulaşmıyor. Kas dokusunu arttıran zengin proteinler, vitamin ve mineral yönünden besleyici sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme düzeniyle sporculara uygun bir program ayarlanabilir. Sporcuların mutlaka tüketmesi gereken belli besin grupları var. İşte onlardan bazıları;

Yumurta

Kas gelişimine katkı sağlayan temel besinlerden biri olan yumurta sporcuların olmazsa olmaz besinlerinden biri. Ancak, çok fazla kolesterol almamak için sarısı yerine beyazı tüketilebilir.

Kırmızı ve Beyaz Et

Protein ve yağı dengeleyen et ürünleri sporcular için oldukça önemli. Bu noktada tavuğun özellikle göğüs eti, sporcunun bolca tüketebileceği bir beyaz et türü. Kırmızı ette ise sindirimi kolay bölgelerin tercih edilmesi gerekiyor. Sporcular kırmızı eti az, beyaz eti ise yoğun bir şekilde tüketebilir.

Balık

Gerçek bir omega-3 kaynağı olan balık sayesinde sporcular sağlıklı yağlara kaynağından ulaşabilir. Sporcuların en sık tüketmesi gereken besinlerden olan omega- 3 destekleri arasından somon balığı iyi bir tercih olabilir.

Süt Ürünleri

Süt ürünleri günlük hayatta ve sporcuların yaşamından ayrılmaması gereken besinlerden biri. Özellikle yoğurt, peynir, süt ve kefir harika bir kaynak. Bir sporcunun mutlaka tüketmesi gereken besinler arasında yer alan süt ürünleri arasından özellikle yoğurt ve kefire ağırlık verilebilir.

Tam Tahıllı Makarna ya da Ekmek

Tam tahıllı undan elde edilen gıdalar yüksek oranda lif sunar. Bu sayede sindirimi kolaylaştırır aynı zamanda sporcuların daha uzun süre tok kalmasını sağlar. Günlük beslenme rutininizde beyaz un yerine tam tahıllı ürünlerden elde edilen gıdaları tüketebilirsiniz.

Muz

Magnezyum açısından oldukça zengin olan muz, içeriği ve yüksek oranda faydası ile dikkat çekiyor. Spor yapanlar için iyi bir enerji kaynağı da olan muzu beslenme rutininize ekleyebilirsiniz. Aynı zaman sporda yaşanan kramp ve tutulmalara karşı da muz tüketimi son derece önemli.

İhtiyaç duyduğunuzu vitamin ve mineral takviyeleri başta olmak üzere pek çok yardımcı ürüne https://www.orzax.com.tr üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu