SSK, Bağkur, Emekli Sandığı Emeklisine Müjde! Emekli Zammı İçin Bugün Açıklama Geldi

Emekli maaşları ile ilgili gelişmeler pek çok kişi tarafından yakından takip edilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün açıklamalarda bulundu.

Ağustos ayında gündemin ilk sıralarında toplu sözleşme görüşmeleri yer alıyor. Milyonlarca memur ve memur emeklisinin maaş zamlarını ve sosyal haklarını ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri yakından takip edilirken, emekli maaşlarında ek artış yaşanıp yaşanmayacağı da merak ediyor. Temmuz ayında emekli maaşlarına refah payı dahil yüzde 25 zam yapılmıştı ancak en düşük emekli maaşına 2000 TL zam yapılması, 7500 TL altında olan tüm emekli maaşlarının 7500 TL seviyesine yükseltilmesi nedeniyle temmuz zammı kök maaşları üzerinden hesaplandı. Gerçekleşen hesaplamalar sonrasında, en düşük emekli maaşı temmuz ayında 7500 TL kalırken emeklilere yeni bir zam gündeme gelip gelmeyeceğini araştırıyorlar.

Emeklilere Ek Zam Gelecek Mi?

Milyonlarca emekli son günlerde maaş zamları ile ilgili gelişmeleri yakından takip ederken, yeni açıklamalar da gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da emekli maaşları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışmaları sürdürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’Şu anda memurlarla ilgili çalışmayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız yetkili sendikalarla sürdürüyor. Bu ay sonuna kadar da devam edecek. Nitekim birinci, ikinci, açıklamalar Bakanım tarafından yapıldı. Emeklilerle ilgili de ayrıca Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. Memurlarımıza bu zamlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız’’ dedi.

Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

Emekli maaşları ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışmalar yürüttüğünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurmasının ardından, emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı merak ediliyor. Ocak ve temmuz ayında her yıl yapılan artışlarda enflasyon verileri belirleyici olurken, önümüzdeki aylarda gerçekleşecek artışta da enflasyon verilerinin ve alım gücünün dikkate alınması bekleniyor. Bu çerçevede, en düşük emekli maaşı için bir düzenlemenin yapılması ya da emeklilere kademeli zammın hayata geçirilmesi gündeme gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir