Medya

Star gazetesi yazarı Bedir Acar üfürükçü sinemacıların ipliğini pazara çıkardı

Son yıllarda Türk Sinemasında korku filmi ile karışık dini birtakım sembolleri ya da kavramları kulanan sinema filmlerinin sayısındaki artış dikkatlerden kaçmıyor. 

Hasan Karacadağ’ın 6 serilik Dabbe filmiyle başlayan furya giderek ivme kazandı. Oyuncu Özgür Özberk’in yönetmenliğini yaptığı‘İfritin Diyeti: Cinnia’ filmi gösterime girdi. Volkan Adıyaman’ın ‘Kabr-i Cin: Mühür’ adlı filmi ise geçen hafta seyirciyle buluşmuştu. Furya bunlarla da sınırlı kalmadı  ‘SİCCİN’ ve ‘Musallat’ serilerinin yönetmeni Alper Mestçi de yeni filmi ‘Üç Harfliler 3’ün çekimleri yeni bitti.

Star gazetesi kültür sanat yazarı Bedir Acar, dini yönü olan ve korku filmi sosuna bandırılmış metafizik içerikli filmleri masaya yatırdı.

“Eskiden medyada bol bol muskacı hoca, cinci imam, sahtekar üfürükçü haberleri okurduk. Şimdi o tipler gazete manşetlerinden ziyade beyazperdede boy gösteriyor! Üstelik dini sembolleri istismar ederek…” diye yazısına başlayan Bedir Acar, yapılan işin eksik bilgiyle ve bir anlamda bazı kavramların sömürülmesi üzerinden cereyan ettiğini yazdı.

İşte Bedir Acar’ın “Ne çok üfürükçü sinemacı var!” başlıklı yazısı:

 

Eskiden medyada bol bol muskacı hoca, cinci imam, sahtekar üfürükçü haberleri okurduk. Şimdi o tipler gazete manşetlerinden ziyade beyazperdede boy gösteriyor! Üstelik dini sembolleri istismar ederek…


Ne çok üfürükçü sinemacı var!

blank

Son on yıldır birbiri ardına gösterime giren korku filmlerinin ardı arkası kesilmiyor. Son olarak geçen ay Özgür Özberk’in yönetmen koltuğunda oturduğu ‘İfritin Diyeti: Cinnia’ filmi gösterime girdi. Volkan Adıyaman’ın ‘Kabr-i Cin: Mühür’ adlı filmi ise geçen hafta seyirciyle buluştu. ‘SİCCİN’ ve ‘Musallat’ serilerinin yönetmeni Alper Mestçi ise yeni filmi ‘Üç Harfliler 3’ün çekimlerini henüz tamamladı.

Hasan Karacadağ’ın altı filmlik Dabbe serisiyle başlayan ve son on yılda grafiği giderek yükselen korku filmlerini izleyenlerin sayısı 500 binleri bulabiliyor. 1990-2000 yılları arasında hemen hiç korku filmi çekilmezken, 2000’den sonra Türk korku filmi sayısı 60’a ulaşmış durumda. Korku filmlerinin en belirgin ortak özelliği ise bazı dini sembollere/konulara atıfta bulunuyor olması. İçinde cin, şeytan, muska, cehennem, ifrit, iblis geçmeyen film yok gibi.

DİN BİLGİSİ ZAYIF

Filmlerin başına Kur’an’dan ayet koymaktan çekinmeyen ancak çoğu gerçek manada din bilgisinden yoksun yönetmenlerce çekilen bu filmlerin hikayeleri genellikle hurafelere, söylencelere ve duyumlara dayanarak oluşturuluyor. Belki de dini konular etrafında ‘tekinsiz’ bir alan yaratılıyor. Oysa din, İslam toplumlarının hayatlarında hiçbir zaman korku unsuru olmadı. Korku filmlerinin özellikle ‘kaşıdığı’ ‘Üç harfliler’le ilgili meselelerin konuşulması hoş karşılanmaz örneğin. Büyü, sihir gibi şeyler zaten yasaklıdır. Tam da bu noktada korku filmleri ‘bilinmeyene’ karşı duyulan merak dürtüsüne hitap ediyor ve bu alanları kurcalıyor. Bu durumda, ‘sinemacılar din tüccarlığı mı yapıyor’ sorusu geliyor akla.

ÖTE ALEM MERAKI

Ötekisinema.com yazarlarından Murat Kızılca’ya göre, korku sineması ve din sanılandan daha fazla ortak özellikler barındırıyor. ‘Özünde her ikisi de iyi ile kötünün mücadelesinden bahseder’ diyor ve şöyle devam ediyor Kızılca: ‘Korku sineması asıl olarak bilinmezden ve korkudan ama en çok da ölüm korkusundan beslenir.’

Sinema yazarı Abdülhamit Güler de, ülkemizdeki korku filmlerinin tuhaf bir sarmalın içine hapsolduğu görüşünü paylaşıyor. Güler: ‘İçinde üç harfli, bol titremeli, çok müzikli konu olmayan film yapılamıyor’ diyor ve ekliyor ‘Bu filmlerin en tehlikeli yanı dini unsurları temelsiz ve dinamitli şekilde yorumlamaya yol açmaları. Dini hassasiyet taşımadıkları halde hikayeyi ayetlere dayandırma ucuzluğu da cabası.’

KALİTE Mİ HANİ NERDE!

Korku filmlerinin ticari sinemanın karasularında yüzdüğünü söyleyen eleştirmen Murat Tolga Şen, lakin seyircinin cin furyasından sıkılmaya başladığını ve böyle giderse korku filmlerinin ciddi bir seyirci kaybına uğrayacağı görüşünde.

Yazının devamı için:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu