Medya

Star gazetesi yazarı belediyeleri kuşe kağıtlı dergi ısrafı için uyardı

Star gazetesi yazarı Bedir Acar, bugünkü yazısında özellikle belediyeler eliyle yapılan kuşe kağıtlı ısrafı yazdı. Acar, “Derdin varsa şayet dergin olsun” başlıklı yazısında Türkiye’nin çıkan dergi sayısı baz alındığında dergi cenneti haline geldiğini ama aynı zenginliğin içerik olarak söz konusu olmadığını yazdı. Özellikle belediyelerin dergi konusunda çok bonkör davrandıklarının altını çizen Acar, “Oysa kamunun imkanlarıyla çıkarılan bu dergilerde tüyü bitmedik yetimin hakkı var” diye yazdı.

Özellikle belediyelerin dergi israfı konusunda başı çektiklerinin altını çizen Bedir Acar, içerik olarak bu türden dergiler için “çoğu bir önceki sayısından farksız, renksiz, biteviye aynı sularda yüzüp duruyor” diye yazdı.

“Sonuçta bu dergiler bizim vergilerimizle çıkarılıyor, fakat asla halkın göz ucuyla bile olsa okumak isteyebileceği nitelikte dergiler olamıyor, en fazla üç beş bürokratın masasında tozlanıp gidiyorlar.” görüşünü savunan Acar’ın belediyelerin dergi ısrafı ile ilgili yazısından ilgili bölüm şöyle:


Kestirmeden gidecek olursak, Türkiye bir dergiler cenneti. Otomobil dergisinden, yemek dergisine, edebiyat dergilerinden mizah dergilerine her konuda süreli yayın mevcut.

Sayıya ve çeşide bakıp ‘iyi, güzel’ denilebilir belki, fakat niteliğe sıra geldiğinde, durum o denli parlak değil. Dergilerin çoğu farklılıklarıyla değil de benzerlikleriyle dikkat çekiyor. Örneğin edebiyat cephesinde; Her canı sıkılan dergi çıkarıyor. Ana akım dergilerde istediği gibi “serbest dalış” yapamayanlar ‘Biz de bir dergi çıkaralım’ yarışına giriyor.

Bir zamanlar edebi kimliği, duruşu olan, hem yazarı, hem okurunda ‘aidiyet’ duygusu uyandıran dergiler vardı. Şimdi o alan gittikçe muğlaklaştı. Neyse ki söz konusu aidiyet duygusunu kısmen sürdüren, bir geleneği devam ettiren dergiler, az da olsa, hala var.

25 yıldır kültür hayatının içinde yazıp çiziyorum, gazetelerin kültür sanat sayfalarında editörlük yapıyorum, televizyonlarda sanat programları hazırlayıp sunmuşluğum var. Her gün bir dergi geliyor önüme. Aralarında kapak dosyalarıyla, özgün içerikleriyle dikkat çekenler elbette var. Lakin, çoğu bir önceki sayısından farksız, renksiz, biteviye aynı sularda yüzüp duruyor.

KUŞE KAĞITLI İSRAF

Hele bir de belediyelerin, çeşitli kurum ve kuruluşların çıkardığı dergiler var ki bana kalırsa kuşe kağıt israfından başka bir şey değiller. Oysa kamunun imkanlarıyla çıkarılan bu dergilerde tüyü bitmedik yetimin hakkı var. Her belediye dergi çıkarmak zorunda değil. Hadi çıkardın diyelim… Basmakalıp ifadelerle ‘Yitip giden geleneksel sanatlar’ diyerek ‘temcit pilavı’ tadında okunmayan yazılar yayınlamak zorunda değilsin. Ya bu işi ‘kale’ gibi sağlam yapmalı ya da dostlar alışverişte görsün mantığıyla reklam şirketlerine para akıtmaktan vazgeçmeli… Sonuçta bu dergiler bizim vergilerimizle çıkarılıyor, fakat asla halkın göz ucuyla bile olsa okumak isteyebileceği nitelikte dergiler olamıyor, en fazla üç beş bürokratın masasında tozlanıp gidiyorlar.

Oysa hakkıyla yapılan dergiler, kültürümüzü besleyen can damarlarıdır, mutlaka olmalıdırlar.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu