Sinema

Star Wars filmlerinin ünlü oyuncusu hayatını kaybetti

Star Wars serisinin fenomen  karakterlerinden olan android R2-D2’yu canlandıran cüce aktör Kenny Baker, yaşamını yitirdi. 81 yaşında hayata veda eden Baker, serinin son bölümü dışında tüm filmlerde oynamıştı. Baker’ın hayatını kaybetmesi  hayranları ve oyuncu arkadaşlarını üzdü.

Star Wars (Yıldız Savaşları) serisinin sevilen karakterlerinden olan R2-D2’ya hayat veren 81 yaşındaki oyuncu Kenny Baker’ın İngiltere’nin Preston kentindeki evinde akciğer yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yumduğu açıklandı.

24 Ağustos 1934’te doğan Kenny Baker, geçtiğimiz yıl gösterime giren ‘Bölüm 7: Güç Uyanıyor’ filmi hariç tüm Star Wars filmlerinde R2-D2 karakterini oynamıştı.

BİR FİLM HARİÇ TÜM SERİDE OYNAMIŞTI
Kenneth “Kenny” Baker, en çok Yıldız Savaşları serisindeki rolüyle tanınan İngiliz cüce aktör aynı zamanda müzisyendi. 112 cm uzunluğunda olan Baker, sirklerde ve kabarelerde şovmen Jack Purvis ile çalıştı.

Baker; ayrıca Fil Adam (The Elephant Man), Time Bandits (Purvis ile), Amadeus ve Jim Henson’nın Labirent (Labyrinth) gibi klasik filmlerde de rol almıştı.

OYUNCU ARKADAŞLARINI ÜZDÜ
Baker’ın Star Wars serisindeki oyuncu arkadaşlarından ve Obi-Wan Kenobi’nin gençliğini canlandıran Ewan McGregor, Twitter’daki hesabından oyuncu ile ilgili “Onunla birlikte oynamak gerçekten harikaydı. Bu çok hazin bir haber” diye yazdı.

Filmlerde Luke Sykwalker karakterini canlandıran Mark Hamill ise “Hoşçakal hayat boyu sadık arkadaşım. Kararlılık ve iyimserliği daima beni etkilemiştir. O her zaman benim aradığım androiddi” diye yazdı.

kenny-baker

KENNY BAKER KİMDİR?
24 Ağustos 1934’te doğdu. en çok Yıldız Savaşları serisinde canlandırdığı R2-D2 rolüyle tanınan Britanyalı cüce aktör ve müzisyendir. 112 cm uzunluğunda olan Baker, sirklerde ve kabarelerde şovmen Jack Purvis ile çalışırken, Yıldız Savaşları filmlerinde R2-D2 adlı karakteri oynaması için George Lucas ile anlaştı. Baker, altı Yıldız Savaşları filminde de yer aldı.

 

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı