MedyaSosyal Medya

Süleyman Özışık son günlerdeki sosyal medya yalanlarını yazdı

Sosyal medya insanları herşeyden anında haberdar ederken bir yandan da manipülasyon aracı haline dönüşmesi kaçınılmaz oluyor. Gün geçmiyor ki sosyal medya platformlarından insanları yalan yanlış yönlendirmek için algı operasyonları içeren mesajlar yayınlanmasın. Kimisi ne yaptığını bilerek bu yanlışa kasten bulaşıyor çoğu kullanıcı ise suistimalcilerin tuzağına düşerek farkında olmadan yanlışa hizmet ediyorlar.

İnternethaber yazarı Süleyman Özışık, son günlerde art niyetli bir biçimde sosyal medyada yayılan o yalan yanlış mesajları masaya yatırdı. Özışık, yazısında her duyulan habere hemen anında reaksiyon gösterilmemesini ihtiyatlı olunmasının altını çizdi.

İşte, Özışık’ın sosyal medyanın karanlık yüzünü adeta deşifre ettiği “sosyal medya yalanları” başlıklı o yazısından bir bölüm:

********************

MİT TIR’larına operasyon yapan Fetö köpeğiyle, onun maşası olan Can Dündar isimli hain de biliyor ki o yardımlar Türkmendağı’na ve Özgür Suriye Ordusu’na gidiyordu.

Sosyal medya, gün geçtikçe hipnotize edici bir hal alıyor. Habis fikirli biri ortaya bir yalan atıyor, yüzbinlerce kullanıcı o yalana inanıp veba gibi yaymaya başlıyor.

Hem de tek saniye düşünmeden ve sorgulamadan…

Vereceğim şu iki örnek, meramımı daha iyi anlatmama yardımcı olacaktır.

Geçtiğimiz hafta asalağın teki, “Bu mesaj Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi” diyerek bir yalan üfürdü.

Güya Erdoğan, kızkardeşi aracılığıyla halka gönderdiği mesajda, “Günlerdir uyayamıyorum. Bizi savaşa çekmek istiyorlar. Halkıma söyleyin, bol bol Fetih Suresi okusunlar ve dua etsinler!”

Whatsapp’ı açıyorum bu mesaj, Facebook’a giriyorum yine bu mesaj. Twitter desen fırtına kopuyor.

Bir diğer örnek…

Geçtiğimiz hafta bir ses kaydı whatsapp’ta milyonlara ulaştı. Diriliş Başkanları Teşkilatı’na ait olan mesajda, halkın şu zor günlerde birlik içinde olması ve kasti tahriklere gelmemesi yönünde önemli uyarılar yer alıyordu.

Ama gelin görün ki bu mesajı dinleyen birileri, “MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın teşkilata gönderdiği son uyarı mesajı” diyerek o ses kaydını piyasaya sürdü.

Çabala, çırpın, hatta yırtın ama nafile…

Kimseyi ses sahibinin Hakan Fidan olmadığına inandıramadım iyi mi? Hatta tam tersi oldu, “Sen nereden bileceksin be!” diyenlerle, “Fetö seni de mi satın aldı?” suçlaması yöneltenler birbiriyle yarıştı.

Yine de şükür ki bunlar zararsız yalanlar. Bir de aşırı tahrip ve tahrik gücüne sahip yalanlar var.

“Suriye’deki savaşı Türkiye başlattı” gibi…

“Türkiye IŞİD terör örgütüne silah yardımı yaptı” gibi…

Oysa her şey bütün dünyanın gözü önünde yaşandı.

Yazının tamamını okumak için tıkyalın..

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu