MagazinTelevizyon

Sultan Süleyman Bangladeş’i de fethetti, yerli oyuncular kazan kaldırdı!..

Bangladeş’te yayınlanan Muhtaşem Yüzyıl dizisi çok sevilince yerli oyuncular isyan etti. Adeta kazan kaldıran Bangladeşli oyuncular “Bu dizi yüzünden işsiz kaldık diyerek” tepkilerini dile getirdiler. Muhteşem Yüzyıl Sultan Süleyman Bangladeş’te izlenme rekorları kırmaya devam ediyor.

Türk televizyonlarında yayınlandığı dönemde de ekranın tozunu attırana Muhteşem Yüzyıl Sultan Süleyman dizisi yurt dışındaki başarılarına da yenilerini eklemeye devam ediyor. Son olarak Bangladeş ekranlarında boy gösteren dizimiz, oradaki yerli yapımları ezen bir farkla reytinglerde öne geçti.

Uluslararası haber ajansı AFP, Bangladeşli oyuncu ve yönetmenlerin, ülkede Kasım 2015’ten beri yayımlanan “Sultan Süleyman” dizisi nedeniyle tepkili olduğunu dile getirdi. Türk dizisi Bangladeş’te dublajlı olarak ekranlara gelmekte ve  Bangladeş’te yayınlandığı ilk günden itibaren büyük ilgi görmekte. Bu Türk dizileri için bir ekran kapısının daha açıldığı anlamına geliyor.

Muhteşem Yüzyıl Bangladeş’te o kadar tutuldu ki; prime time’a taşınan yabancı yapımlar, yerli dizilerin önce saatlerinin değişmesine, ardından da yayından kaldırılmalarına neden oldu. Dizi sektöründeki yetkililer, bu yüzden Bangladeşli aktörlerin milyonlarca dolarlık işlerini kaybettiklerini ve onlarca stüdyonun kapanmak zorunda kaldığını belirterek tepki gösteriyorlar.

Bangladeşli yönetmenler derneğinin başkanı Gazi Rakayet, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Her şey Sultan Süleyman’la başladı. Bu diziler, binlerce aktör ve set ebinin çalıştığı sektörümüzün canına okudu. Yapılan bir araştırmaya göre, strüyoların yarısı işsizlikten kapandı. Yüzlerce aktör etkilendi. En üst düzey aktörler bile gelirlerinin yarısını kaybetti” şeklinde bir açıklama yaptı. Rakayet, oyuncuların yıllık kaybının yaklaşık 8 milyon dolar olduğunun tahmin edildiğini de belirtiyor.

Bangladeş hükümetinin, oyuncu ve yönetmenlerin çağrısına henüz olumlu ya da olumsuz bir cevap vermedği ancak bölgedeki televizyon eleştirmenlerinin yerli yapımların senaryoları zayıf olduğu için izleyicilerin yabancı dizilere yöneldiğini belirttiği ve dolayısıyla da Bangladeşli sanatçıların yasak isteğini haksız bulduklarını da belirtelim.

Başa dön tuşu