Spor TV

Süper Lig paraya para demiyor! Bir maçın yayın fiyatı kaç lira?

O rakamlar dudak uçuklatıyor… Süper Lig deyim yerindeyse para basıyor. Türkiye Süper Ligi’nin yıllık 360 milyon Euro’luk yayın geliri göz kamaştırıyor. Hollanda, Polonya ve Portekiz ligleri yayın gelirinde Türkiye’nin gerisinde kalırken Süper Lig; listenin zirvesindeki Fransa, İtalya, Almanya klasmanına yaklaşıyor. Peki Süper Lig’de bir maçın yayın fiyatı sizce kaç lira? Avrupa ligleri ve yayın gelirleri nasıl sıralanıyor?

KPMG Football Benchmark ekibi, Türk futbolunun yayın gelirlerini inceledi. Avrupa’nın en önemli liglerinin yer aldığı karşılaştırmada Süper Lig’in; İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya ve Fransa’dan sonra en çok maç yayını geliri elde eden 6’ncı lig olduğu ortaya çıktı.

Süper Lig’de bir maç yayının değeri tam 1.1 milyon Euro

Yıllık 360 milyon Euro’luk bir anlaşmayla yayın hakları satılan Süper Lig’in bir maçı 1 milyon 111 bin Euro karşılığında televizyonlara yansıyor. Bu gelirden aslan payını üç büyük kulüp alırken, lig sonundaki sıralama da dağılımda önemli rol oynuyor.

Rakiplerle arada uçurum var

Türkiye düzeyindeki Avrupa liglerinin yayın hakları ile Süper Lig arasında uçurum var. Örneğin Hollanda Ligi 12 yıl süreyle 960 milyon Euro karşılığında satılmıştı. Türkiye Süper Ligi’nden yaklaşık 4.5 kat daha az kazanan Hollanda kulüplerine yılda ortalama 80 milyon Euro ödeniyor. Hollanda’nın bir dönem dünya futboluna imza atmış kulüpleri, kısıtlı bütçeleriyle Avrupa Kupaları’nda başarılı olmakta güçlük çekiyor. Portekiz Ligi’nde ise havuz sistemi bulunmuyor. Bu nedenle Porto, Sporting Lizbon, Benfica gibi kulüpler senede yaklaşık 40’ar milyon Euro kazanıyor. Ancak diğer küçük kulüpler bu gelirin yanına yaklaşamadığı için takımlar arasındaki uçurum büyüyor. Polonya Ligi’nin yayın hakları için de yıllık 34 milyon Euro’luk bir anlaşma yapılmıştı. Bu rakamlar alt alta yazıldığında bile bir Süper Lig etmiyor.

Premier Lig’in 1 dakikası 155 bin Euro

Avrupa’nın en önemli 5 liginde ise maçlar altın değerinde. ‘Futbolun beşiği’ olarak kabul edilen İngiltere Premier Ligi’nin 1 yıllık yayın hakkı için kulüplere 2.4 milyar Euro ödeniyor. İngiltere’deki maçların 1 dakikası 155 bin Euro gibi uçuk bir bedel karşılığında yayınlanıyor. Dünyanın en iyi iki futbolcusu olarak gösterilen Lionel Messi ile Cristiano Ronaldo’nun rekabetine sahne olan İspanya Ligi de yıllık 983 milyon Euro’luk bir anlaşma sonucunda ekranlara yansıyor. İtalya Ligi ise yeni sözleşme çerçevesinde 945 milyon Euro karşılığında yayınlanıyor. En önemli yüzü Zlatan İbrahimovic’i kaybetse de Fransa Ligi’nin değeri 727 milyon Euro… Bundesliga’nın yayın hakları için ise 628 milyon Euro ödeniyor. Türkiye 360 milyon Euro değerindeki anlaşmayla Avrupa devlerinin hemen arkasında yer alıyor.

Avrupa ligleri ve yayın gelirleriyle ilgili tablo şöyle:

LİGLER YAYIN GELİRİ

İngiltere Premier Ligi 2.359 milyon Euro

İspanya La Liga 983 milyon Euro

İtalya Serie A 945 milyon Euro

Fransa Ligue 1 727 milyon Euro

 

Almanya Bundesliga  628 milyon Euro

Türkiye Süper Ligi  360 milyon Euro

Hollanda Ligi 80 milyon Euro

(Havuz sistemi uygulanmıyor)

KPMG Hakkında

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, geçmişi 1867 yılına dayanan, üye firmalar ağı sistemiyle 155 ülkede, 162 bin çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri ve endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanısıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 1000 çalışanıyla her sektörden 2000’in üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor. Detaylı bilgi için www.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu