SporYazarlarımız

Süper yıldız Emre Mor’un hayatı film gibi

Dün gece Tüm Türkiye ve Türkiye sevdalıları onu ayakta alkışladı. UEFA EURO 2016 serüvenimizde ilk golümüzün asistini yapan genç yeteneği Fatih Terim de öve öve göklere çıkardı. Sakatlanmasına rağmen kendisini yere bırakmayan ve oyunu sürdürmeye çalışan Emre sosyal medyanın da yıldızı oldu.

Euro 2016’nın “Young Guns” (genç ateşler) adını verdiği ilk 11’e de giren Emre Mor’un yetimhanenin soğuk yataklarından yeşil sahalara uzanan başarı öyküsü herkesi duygulandırdı. İşte milli gurur, genç yetenek Emre Mor’un yetimhaneden yeşil sahalara uzanan sıradışı öyküsü…

Özel aile koşulları nedeniyle bir süre yetimhanede de kalan Emre, 1997 yılında Danimarka’da dünyaya geliyor. Evlililk dışı bir ilişkiden dünyaya gelen Emre Mor’un annesi bir Makedon babası ise Uşak ilinin Sivaslı ilçesindeki Tatar kasabasından bir Türk. 1.68 boyundaki genç yetenek Emre 18 yaşına kadar Danimarka’da yaşıyor. Anne babası ayrı yaşayan Emre’nin o yaşa kadar velayeti babasının üzerinde oluyor.

Küçük yaştan beri en büyük tutkusu futbol

Fakir bir mahallede babası ile yaşayan Emre’nin en büyük tutkusu çocuk yaştan beri futbol oynamak. Onun bu yeteneği de yetenek avcıları tarafından keşfediliyor. 

2013 yılında Fransız kulüp St. Etienne tarafından yeteneğini göstermesi için davet edilen Emre’ye ne yazık ki; yeterli bulunmadığı için kontrat teklif edilmiyor. Yine aynı yıl Emre Mor, Lyngby Boldklub klübünde oynamaya başlıyor ve bir antrenman sırasında ayağı kırıldığı için sakatlanıyor. İleriki hayatını da etkileyecek bu durum karşısında Emre tek tutkusu futboldan kopacağını düşünerek çok korkuyor ama yılmıyor. Sakatlığını ayağına 2.5 kiloluk demirler bağlayarak aylarca bileklerini güçlendirmeye çalışarak atlatıyor. Eskisinden daha da güçlü olarak takımına dönüyor. Futbol tutkusu ile hayata tutunan ve fakir bir hayat süren Emre Mor, antrenmanlara belediye otobüsü ile gidip geliyor. Eğitimini ise yine bu nedenle yarıda bırakmak zorunda kalan Emre, kariyer planını tamamen futbol üzerine kuruyor.

Baba hapse girince Emre de yetimhaneye düşüyor

Zaten zor bir hayatı olan Emre Mor’un hayatının en kırılgan noktası ise; bir sebeple hapishaneye giren babasının ardından barınma sorunu yaşamasıyla oluşuyor. Henüz o yıllarda çocuk olan Emre Mor’un hayatı, babasının hapse düşmesiyle birlikte alt üst oluyor. Bunun üzerine Emre yetimhaneye sığınıyor.
Yetimhanedeyken kendisine hem kadro hem de barınma yeri veren Danimarka’nın önemli kulüplerinden Nordsjaelland takımı onun için büyük bir fırsat oluyor ve bu Emre bu kulübe transfer oluyor. Emre Mor o andan itibaren; 16 yaşında artık eğitimini yarım bırakmış olmak zorunda kalsa da o kendine bir yön çizen genç bir yetenek olarak hayat sahnesine atılıyor.

Ve Fatih Terim Emre’yi keşfediyor

Aynı dönemlerde Fatih Terim ve ekibi de Emre Mor’daki yeteneği keşfediyor ve Emre’nin Türk vatandaşlığına geçmesi için görüşmelere başlanıyor. 2015 yılının Eylül ayında Danimarka vatandaşlığını seçen Emre’yi, Fatih Terim Türk vatandaşı olması için ikna ediyor. Henüz yaşı küçük olduğu için Emre’nin hapisteki babasına giderek imzası alınıyor ve Emre Mor Türk vatandaşı oluyor.

Emre Türk milli takımında

Türkiye onu ilk kez, Antalya’da Karadağ karşısında giydiği milli takım formasıyla tanıyor. Tek devre oynadığı maçta bile Emre, muhteşem futbol dehasını ortaya koyarak seyirciyi büyülemeyi başarıyor. Maç sonunda tribünlerden gelen “Emre Mor” tezahüratları genç yeteneği sevinç gözyaşlarına boğuyor.

UEFA EURO 2016, Emre asist yapıyor, Türkiye’nin umut ışığı yanıyor

21 Haziran 2016 (dün gece) oynanan maçta genç yetenek Emre Mor milli gururumuz olmayı başarıyor. İlk kez EURO2016’da ilk 11’de yer alan Emre Mor yaptığı muhteşem asist sonucu Burak Yılmaz’ın attığı golde büyük paya sahip oluyor. Emre Mor’un sağ kanattan yaptığı muhteşem orta Burak Yılmaz’a ulaşıyor, Burak yapılmaz harika bir plase yapıyor ve topu ağlarla buluşturan isim Burak Yılmaz oluyor. Tüm Türkiye şampiyonadaki ilk golün sevinciyle ayağa kalkıyor. Bu golün ardından 18 yaşındaki Emre Mor, ismini, “Avrupa Şampiyonası tarihinde asist yapmayı başaran en genç 3. oyuncu” olarak yazdırmayı da başarıyor.

Emre, geleceğin yıldızları arasında gösteriliyor

Emre Mor, Euro 2016 başında “Young Guns” (genç ateşler) adını verdiği ilk 11’e girerek geleceğin yıldızları olmaya aday gösteriliyor. A Milli takımımızın oyuncusu Emre Mor bu yıl, 9.5 milyon euro ile Almanya’nın Borussia Dortmund takımına transfer olmuştu, şimdi ise hapisteki babasına kavuşmak için önünde kalan sadece 7 ay için gün sayıyor.

Gerçek bir cevherin hiçbir zaman yok olmayacağının canlı kanıtlarından biri olan bu aslan yürekli genç, dün makus talihimizi yenen perdenin açılışını yapıyor. Umut vaat ediyor, hangi şartlarda olursa olsun insanın azmettiği taktirde, hedefine kilitlenip vazgeçmeden çalıştığı taktirde neler başaracağını bangır bangır kulaklarımıza fısıldıyor.

Teşekkürler Emre Mor…

Genç yaşında unuttuklarımızı hatırlattığın ve umut ışığını bir kez daha gönlümüzde yaktığın için…

Neslihan Sultan PALA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu