Kültür-SanatSinema

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2019 başlıyor

21 Kasım’da başlayacak ve 24 Kasım’a kadar sürecek olan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF) programı açıklandı. İstanbul’da Institut Français ve SALT Beyoğlu’nda gerçekleşecek olan SYFF2019, film gösterimleri ve tüm etkinlikleri ile ücretsiz olarak takip edilebilecek.

ETKİ ODAKLI FİLMLERİN GÖSTERİMİ YAPILACAK

SYFF2019 seçkisinde bu yıl 28 uzun ve kısa metrajlı film bulunuyor. Belgeseller dünyanın birçok farklı ülkesinden iklim değişikliği, sosyal girişimcilik, bir insan hakkı olarak barınma ve konut, toplumsal dönüşüm, yerel ekonomi, sürdürülebilir ormancılık, turizm, çocuk işçiliği ve çocuk köleliği, sürdürülebilir üretim, sorumlu tedarik zinciri, barış, ekosistem restorasyonu, deniz permakültür, enerjinin demokratik üretimi ve paylaşımı, vb. birçok konuyu bütüncül bir bakış açısıyla aktarıyor.

Festival izleyenlerini küresel sorunların yerel yansımalarını ve ilham verici yerel çözüm girişimlerini görmek üzere Gana, Kosta Rika, Endonezya, Hindistan, ABD, Avustralya, Avusturya, İsveç, İspanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Hong Kong, Türkiye, Peru, Lübnan, Yeni Zelanda, Burkina Faso, Meksika, Uganda, Kenya, Etiyopya, Nijerya, Senegal, Güney Kore, İsviçre, Bangladeş’e götürüyor.

Filmlerin yanı sıra filmlerin içerikleri ile alakalı ilham veren konuşmacılar da festivalde yer alıyor. Festival takipçileri bu yıl festivalde gösterimi yapılacak olan Turist İstilası/Overbooking filminin yapımcısı Joe Holles ile film gösterimlerinin ardından sohbet etme imkanı bulacaklar. Kitlesel turizmin beşiklerinden biri olan Mayorka’da turizm, refahı artırdı ve yeni iş fırsatları yarattı. Ancak bir zamanların “sakin adası” şimdi çöküşün eşiğinde. Belgeselde “Peki bu sürdürülebilir bir turizm modeli mi?” sorusuna yanıt aranıyor.

İzleyiciler SYFF2019 film gösterimleri ve söyleşilerine Institut Français’de dört güne yayılan müzik dinletileri ile kısa molalar verecekler. In Hoodies, Barış İçin Müzik Yaylı Grubu, Social Inclution Band; Fuat, Şanışer ft, Sokrat St ve Ados’un katılımı ile Susamam festivalin konukları olacaklar.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu