SurvıvorYazarlarımız

Survivor 2016 tam bir sinir harbi

Survivor 2016 ilk kez bu kadar erken polemik ve kavgalara tanık oluyor. En az Ünlüler kadar ünlü olan Gönüllüler takımında ego savaşı ön planda olunca Survivor ruhu ve takım birliğinin hiçbir önemi kalmamış gibi gözüküyor.

Gönüllüler takımında İbrahim dışında tüm erkeklerin bir olup Semih’i itip kakması ve ağza alınmayacak sözler söylemesi (yazarken bile utanıyor insan Semih’e adeta köpek muamelesi yapmaya çalışmaları) sebep ne olursa olsun insanlık onuruna ve duruşuna hele ki sporcu olduğunu her fırsatta belirten Efecan’ın sporcu kimliğine hiç yakışmadı.

Tabi ki burada yazdıklarımla Semih’in tarafını tutuyor ve onu sütten çıkmış ak kaşık gibi göstermeye çalıştığım algılanmasın. Zira, Semih’e ta Ütopya’dan beri en sinir olan izleyicilerin başında geldiğimi baştan belirteyim. Ancak burada kişilerin değil husule gelen davranışın çirkinliğinden bahsetmekte yarar var. Üstelik Survivor kurallarına rağmen üç kişinin bir olup yarışmacı Semih’i itip kakmaları belki de ileride yaşanacak çok daha büyük kavgaların ilk işareti.

SEMİH İLE EFECAN, ZAFER VE SERKAY ARASINDA BÜYÜK KAVGA
Semih’in takım içinde apayrı durması nedeniyle çıkan büyük tartışma sonrasında ortam çok gerildi. Semih’e “Bundan sonra bu ateşe bir odun atmadan artık yemek yiyemezsin” diyen ve onu tartaklamaya çalışan Gönüllüler takımının erkeklerine, takımın kızlarından da destek geldi. Semih Ütopya’da kurduğu hanedanlığı Survivor’da sürdürmeyi umuyordu belki ama kazın ayağının hiç de öyle olmadığı aşikar. Gözyaşları içinde “Takımı sen tahrik ediyorsun” diyerek Semih’e bağıran Aylin sinir krizleri geçirdi.

SEMİH’E BÜYÜK AYIP!
Semih’e karşı “Senin yemeğini yere dökeriz, yersin oradan!” diyen Efecan’ın tavrının hiçbir haklı sebebi, hoş görülecek yanı olamaz. Serkay’ın da “Nimeti yere dökmek günah, tabağı koyarız yere gelir oradan eğilir, yalarsın!” demesi de bir o kadar af buyurun (ya da buyurmayın) terbiyesizceydi.

Tarafsız kalmaya çalışan İbrahim, Semih’in sivri dilli olduğunu ve inşallah kendisi karşısında öyle konuşmamasını umduğunu söylerken de aba altından sopa gösteriyor gibiydi. Doğrusu kendisi ile ilgili fikirlerimi az çok belirttiğim Semih’in bu kadarını hak etmediğini düşünüyorum. Semih gerçekten takım arkadaşlarını tahrik etmiş olsa da o kadar büyük hakaret ve aşağılanmayı hak edecek bir terbiyesizlik yapmadığını belirtmek isterim.

“BENİM KARŞIMDA KILICINI ÇEKENLER BENİM GAZABIMDAN KORKSUNLAR!”
Üçlünün kavgası Ada konseyinde dahi devam etti. Semih’in Efecan’a artistlik yapıyorsun sözüne Acun Ilıcalı’dan uyarı geldi. Barakayı yüzde seksen oranında İbrahim ile ben yaptım diyen Semih; yemeğe yardım etmiyorsun diyen takım arkadaşlarına siz de barakada az emek verdiniz dedi. Siz de kendinize bir baraka yapın, çekilin orada yaşayın benim zaten sizinle işim yok dedi. Semih, sözlerini “Benim karşımda kılıcını çekenler benim gazabımdan korksunlar.” diyerek noktaladı.

SERKAY’DAN İTİRAF: TABİ Kİ SEMİH’E KARŞI ÖNYARGILARIMIZ VARDI
Semih ile neredeyse kanlı bıçaklı olan Serkay, Ada konseyinde Semih’i daha önceki katıldığı yarışmadan tanıdıklarını ve tabi ki bir önyargıları olduğunu belirtti. Ancak Serkay önyargılarına güvendiğini de belirtip, bundan sonra ateş yakmazsan, odun toplamazsan yemek yiyemezsin dedik o kadar deyince Acun Ilıcalı “Nasıl yani yemek yiyemezsiniz mi dediniz yoksa bu mekanda mı yiyemezsiniz mi dediniz?” diye sordu. Semih “Yemek yiyemezsin yere dökeriz oradan yersin” dediler deyince ünlüler takımından da büyük tepki sesleri yükseldi.

SEMİH ADA’DA SİVRİLDİ VE TEK BAŞINA YARIŞIYOR
Semih’in stratejisini çözmeye çalışan takım arkadaşlarının en büyük tahmini Ada konseyinde Semih’in Serkay’ı seçeceği yönünde birleşiyor. Hatta Semih’in tercihinin ne olduğunu netleştirmek adına yöntem arayışlarına da girdiler. Bu arada Gönüllüler Semih ile Gizem’in arkadaşlıklarını kulis olarak değerlendiriyor ve hoşlanmıyorlar. Semih ise her fırsatta tek başına bu adada var olduğunu ve yarıştığını dillendiriyor. Semih takım ruhundan o kadar uzak ki, Acun takımın durumu nasıl diye sorduğunda sadece “yani” diye cevap verdi. Dokunulmazlık oyununda Yattara ile karşılaşan Semih’e yapılan tezahürata Nihal Candan’ın sözleri damga vurdu. “Haydi Semih, kendin için. Takım için desem yapmayacak belki.”

GİZEM ATEŞ PÜSKÜRÜYOR: “ÇÜNKÜ SANA KILLAR”
Gizem, özellikle baraka ve yardım konusunda eleştirilen Semih’in özellikle tahrik edildiğini düşündüğünü belirtti. Semih haklı diyen Gizem Semih ile arkadaşlığının yanlış olduğunu düşünenlere ateş püskürüyor. Semih’e “Benim kimseyle bir problemim yok ancak onlar sanki takımda bir bölünmüşlük var gibi davranıyorlar. Ben sanki onlardan kopmuşum gibi davranıyorlar. Oysa bu durumu onlar oluşturuyor. Bunun nedeni çünkü sana kıllar anlıyor musun, sana kıl oldukları için benim üzerimden oynuyorlar.”diye dert yanıyor.

YUNUS GÜNÇE’NİN KALBİ KIRILDI
Ünlüler takımının en küskünü kuşkusuz sakatlığı devam eden Yunus Günçe. Özellikle Nagihan’ın ödül oyunundan sonra beceremiyorsun, sakatsın ne oynuyorsun çıkışlarına çok içerlenen Yunus Günçe’ye destek ise Eda’dan geldi. Takım arkadaşıyla dertleşen Eda o etapta sanki o oyunu tek başına Yunus oynuyormuş ve Yunus kaybetmiş gibi davrandılar. Oysa eşli bir oyundu ve Yılmaz Morgül de o etapta birlikte yarışıyordu. Doğrusu ben de zaman zaman sivri çıkışları, tarzı ve tavırları ile ben de takımın birliğine zarar verdiğini düşünsem de Eda’ya bu konuda sonuna kadar hak veriyorum. Nagihan’ın sporcu kişiliğinden gelen hırsını elbette Yunus Günçe gibi bir sanat adamının anlaması güç. Ve zaten kendisi de bunu anlayamadığını belirtiyor. Yunus Günçe dokunulmazlık oyununda oynamayacağını belirtti.

Takımın baskısından dolayı özellikle Nagihan’ın çıkışı sonrasında dokunulmazlık oyununda oynamadığını düşünüyor. Serkan’ın durumunu merak eden ünlüler, dokunulmazlık oyununa dezavantajlı başladılar. Yunus Günçe dokunulmazlık oyununda oynamayacağını belirtti. Takımın baskısından dolayı özellikle Nagihan’ın çıkışı sonrasında dokunulmazlık oyununda oynamadığını düşünüyorum, çünkü doktorlar Yunus Günçe için oynayabilirler demişti.

YILMAZ MORGÜL SURVIVOR’DA DAHA ERKEKSİ

Özellikle kibarlığı ve naifliği ile tanınan Yılmaz Morgül’de gözlenen o ki Survivor mücadelesinde daha erkeksi/maskülen bir Yılmaz Morgül var karşımızda.  Dudaklarındaki silikon inmeye başladı ve daha güçlü, kaslı bir vücut ile daha erkeksi bir çehreye kavuştu şimdiden.

Tüm bunların yanı sıra Yılmaz Morgül açlığa karşı zorlanıyor ve halsiz, güçsüz bir vaziyette zamanın çoğunu dinlenerek geçiriyor. Onun rahatsızlığı her ne kadar Eda’ya sahte gelse de; Yılmaz Morgül’ün sessizliği de halsizliğinin bir göstergesi sayılabilir. Tabi arada patlattığı beylik cümleleri anlamakta zorlanmak ise tamamen benim eksikliğim kabul. Örneğin, dokunulmazlık oyunu öncesinde sarf ettiği şu cümleyi lütfen anlayanlar anlamayanlara anlatsın:

“Ana fikir hepimizi bir ana doğurdu, herkes kazanmak istiyor ana fikir verildiyse ananın hakkını vereceksiniz.” ancak ben doğrusu ne demek istediğini düşünüyor düşünüyor çözemiyorum. Bu arada onun “Bu adada öyle şeyler oluyor ki; birine dönüp “iki dakika efendi ol” desen, dönüp kaç dakika kaldı Yılmaz Bey diye soracak insanlar var.” cümlesi beni benden aldı.

ÜNLÜLER TAKIMINDA NAGİHAN’IN ÇIKIŞLARI ASAP BOZUYOR
Nagihan’ın her ne kadar sporcu da olsa, diğer arkadaşlarını aşağılaması ve terslemesi doğrusu hiç yakışık almıyor. Her an kavgaya hazır bir halde duran Nagihan, önce Yunus Günçe, ardından Ebru ile laf dalaşına girdi. Takımına her fırsatta muhalefet olan Eda bile artık takımın daha içinde yer almaya başladı. Nagihan’ın erkeksi tavırları, sürekli karşındaki insana “Kardeşim….” diye başlayan cümleler kurması doğrusu onun başarısını gölgeliyor. Nagihan, Ebru ve Eda’nın kendisini kıskandığını söylüyor.

EDA BİLE TAKIMA UYUM SAĞLADI
Takıma hemen her zaman muhalefet olan ve sert yorumlarıyla tanınan Eda, gittikçe takıma daha da alışıyor. Eda, Yattara’nın çok çabuk demoralize olduğunu ve yüzde yüz performansını ortaya koymadığını söylerken, Yunus’un artık silkelenip sakatlığını atması gerektiğini söylüyor.

İkinci haftanın sonunda Gönüllüler ve Ünlüler’in kıyasıya açlıkla, doğayla ve birbirleriyle yarıştıkları Survivor 2016 yarışmasında Dominik Cumhuriyeti’nde kıyasıya mücadele devam ediyor. Ünlüler takımında kişiler şimdilik bireysellikten önce grup olma ruhunu yaşatmaya çalışıyor hatta Eda’yı bile tüm muhalefetine ve çıkışlarına rağmen kazanmaya çalışıyorlar. Gönüllüler takımı ise çoktan bireyselliği ön plana almış durumda her ne kadar takım olarak kazanmaları gerektiğinin farkında olsalar da, bireysel egolar her şeyin önüne geçiyor. Ancak ünlüler takımının ilerleyen bölümlerde güç ve moral açısından daha da dağılması olası.

Takıma yeni katılacak kişiler hakkında henüz hiçbir bilgimiz yok, üstelik Serkan’ın da Survivor’a veda etmesi takımın üzdü. Bunun yanı sıra gönüllülerin erkekleri doğa ortamları karşısında çok daha güçlü bir duruş sergiliyorlar. Ancak bu gidişle onları Survivor yarışlarından çok kendi aralarındaki sinir harbi zorlayacak.

NESLİHAN SULTAN PALA/MEDYABEY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu