SurvıvorYazarlarımız

Survivor 2016’da en başta kişilikler yarışıyor!

Survivor 2016’da Ünlüler ve Gönüllüler takımlarının mücadelesinde ilk eleme gerçekleşti. Ünlüler takımından Yağmur geldiği gibi geçti gitti. Seyircilerin SMS oylarıyla ismi yazılan Yağmur daha sonra konseyde gitmesi istenilen isim oldu.

Ünlülere İlk Tokat Börek Ödüllü Oyunda Geldi.
Ünlüler ile Gönüllüler takımının Survivor adasındaki dişe diş mücadelesinde ezici üstünlükle önde olan Ünlüler ödül oyunu kaybedince ilk çözülmeleri de yaşadı. İlk kaybettikleri oyun Kıymalı börek ödülü oldu. Ünlüler takımında bu yenilginin ardından çözülmelere başladı. Doğrusu bu ilk yenilginin ardından Ünlüler takımından daha olgun bir tepki beklerdim. Ancak adanın şartları, açlık ve doğanın etkisi olsa gerek yarışmacılar en yalın halleriyle en gerçek tepkileriyle hesapsız varlıklarını ortaya koyuyor diye düşünüyorum.
Kıymalı börek ödüllü oyunu kazanan gönüllülerin gerçekten bu ödüle çok ihtiyaçları vardı ve Acun da bunun farkında olduğundan büyük bir jest yaptı ve ikişer dilimi üçer dilime çıkarttı. Ekran başında da onların hasretle yemek yemelerine sevindim doğrusu. Çünkü açlıklarının doruğa çıktığı bir dönemde Gönüllülerin bu halde yarışmalara daha ne kadar direneceğini meçhuldü.

Ödül oyununda ödül sayısını kazanan Semih yaptığı hareketle özellikle Atakan’a gönderme yaptı. “Osmanlı tokadını indirdim.” diyen Semih, Survivor adasında adeta, “Ben sahneye çıkarım, oyunumu oynarım, galibiyeti alır, Osmanlı tokadını da atarım.” mesajı verdi.

Eda da Ameliyat Diyor
Ameliyat masası terimini ünlülerden Eda’nın da lügatına girdi. Eğer oyunda kaybetseydim Tuğba Özay ve Yılmaz Morgül beni ameliyat masasına yatırırlarda diyen Eda; Atakan’ın Yılmaz Morgül ve Tuğa Özay ile atışınca da oldukça keyiflendi. Konseyde de bu iki ismin yazılması ise; grubun gizli liderinin Atakan olup olmadığı konusunda bir soru işareti uyandırdı bende.

Yılmaz Morgül her ne kadar Atakan’ın konuşmalarından rahatsız olduğunu ve takımı demoralize ettiğini iddia etse de takım arkadaşlarından destek alamadı. Yılmaz Morgül’ün “Ben mükemmelim.” Sözlerine büyük tepki gösteren Atakan, “Sen mükemmel olamazsın abi, gözle görünen bir şey.” dedi.

Yılmaz Morgül ise hala en başından beri söylediği “Bu takımda lider yok, hiç kimse liderliğe soyunmasın, soyunursa üşütür.” şeklinde konuştu ancak Morgül takım üzerindeki etkisini çoktan kaybetmişe benziyor.

Yunus Günçe’nin ilginç yılmaz Morgül yorumu
Galiba Yılmaz’ın şöyle bir algısı var. O merkezde güneş o biz de onun yörüngesindeki gezegenleriz. Dolayısıyla burada bir hata var ama benim şaşırdığım bir şey değil bu. Hep söylüyorum onun alışkanlıkları başka, onun yaşamı algılayış biçimi başka.

İlk mağlubiyetin ardından Ünlüler adasında büyük tartışmaların çıkması Ünlüler takımının hırsının da büyüklüğünü göstermekle birlikte aslında takımda kimin ne düşündüğü hakkındaki gerçeklerin ortaya çıkmasında büyük etken oldu.

Gönüllüler Takımından Nokta Atışı Tespitler
En çok ilgimi çeken ise; sadece oyun şartlarında bir araya gelen iki takımdan Gönüllüler’in Ünlüler takımını iyi analiz etmeleri oldu. Nagihan’ın hırsı ve ödül oyununda Damla’ya yenilmesini masaya yatıran Gönüllüler, Nagihan’ın davranışları hakkında nokta atışı tespit yaptılar. Nagihan’ın dokunulmazlık oyunundaki iddiaları sözleri de kuşkusuz Gönüllüleri kamçılamıştı. “Gelin gelin tek gelin, erkekler de gelsin!” diye bağıran Nagihan’ın “Kendi takım arkadaşlarını ezdiğini ve ben daha güçlüyüm, sen güçsüzsün!” diye eleştirdiğini düşünen Gönüllüler çok haklıydılar. Ve gerçekten bu gözlemlerinden dolayı kendilerini kutluyorum. Çünkü o psikolojide bunu fark edebilmeleri bana şunu gösteriyor. Gönüllüler takımı geri döndü, sessiz ve derinden gümbür gümbür geliyor ve rakiplerinin ciğerini okuyorlar. Bu ne demek? Bu özellikle eşleşmelerde çok doğru stratejilerle oyunları kazanabilecekleri demek. Zaten Ünlüler takımı ilk yenilgilerinin ardından stratejik hata yaptıklarını itiraf etmişlerdi.

Dokunulmazlık oyununda Ünlüler büyük hezimete uğradı: 5-10
Ünlüler ilk elemenin yapılacağı dokunulmazlık oyununda 5’e 10 yenildiler ve ilk elenecek isimler hakkında tartışmalar o andan itibaren başladı. Atakan “Bize yara veren bizi yavaşlatan parçalardan kurtulmamız gerekiyor, bir anlamda huzur operasyonu yapıyoruz.” diyen Atakan’a Yılmaz Morgül ve Tuğba Özay’dan sert tepkiler geldi. Kendilerini konseyden önceki toplantıya almayanlara Tuğba Özay özellikle Ünlüler takımının Yunus Günçe ile ilgili tavırlarını samimiyetsiz bulduğunu söyledi. Delikanlı bir duruşları olmadığını söyleyen Özay özellikle Atakan’ı kastederek “Dövüşçü olmak da delikanlılığı getirmiyor.” diyerek sitemini dile getirdi. Özay biz egolarımızı yıllar önce lego yapmışız diyerek takımına sitem etti.

Konseyde ilk ismi yazılan Tuğba Özay oldu
Tuğba Özay’ı yazanlar arasında yer alan Eda, Atakan, Ebru Öztürk, Yunus Günçe özellikle Tuğba Özay’ın sürekli yaptıklarını göze dürtmesini, ben ben demesini ve uyumsuz olduğunu ileri sürdüler.
Yağmur’u yazan Yattara, Nagihan, Tuğba Özay ise Yağmur’un güçsüz olduğu için takımı yavaşlattığını bu nedenle onu yazdıklarını belirttiler.

Yılmaz Morgül ise konseyde adının kişisel dokunulmazlığı kazanan Ebru Öztürk tarafından söylenmesini ise ihanet olarak yorumladı. Yılmaz Morgül’ün yaşadığı hayal kırıklığı sesine de yansımıştı.

Survivor yarışmasından ilk giden Yağmur oldu. Ancak bu ilk eleme süreci özellikle Ünlüler takımında gruplaşmaların ve çözülmelerin de habercisi oldu. Baştan beri kazandıkları süre içinde takım ruhundan bahseden Ünlüler, gerçek Survivor ile tanıştı. Yılmaz Morgül’ün özellikle Ebru Öztürk’e yemek konusunda yaptığı eleştiriler onun çöküşünün başlangıcı oldu. Çünkü Ebru Öztürk’e ilk destek Atakan’dan geldi ve haksızsın diyerek ilk kez takımdan birileri Yılmaz Morgül’e sesini yükseltti. Bu durum Gönüllüler cephesinin çok daha güçleneceğine işaret. Ünlüler takımının doğru stratejiler yaparak özellikle eşleşmelerde doğru yarışmacıları seçmeleri ve kişisel egolarından kurtulmaları şart.

Her ne kadar Survivor ilk etapta bir takım mücadelesi gibi görünse de, kanımca Survivor ta en başından bireysel bir yarışma ve tüm yarışmacılar da bunun farkında. Oyunlarda kazanmanın yanı sıra hemen hemen tüm yarışmacılar en baştan kendi kişiliklerini ve varlıklarını ispatlama “Ben!” olma çabasında. Survivorda asıl yarışma kişilerin kendi takımları arasındaki “Liderlik” savaşı. Muhtemelen milyonların önünde sergilenen bu davranış şekilleri ile yarışmacılar kendilerini en güçlü, en sabatkar, en dayanıklı göstermenin de derdindeler. Tüm kişilik çatışmaları ve var oluş çabaları da bu eksen etrafında dönüyor diye düşünüyorum.

Neslihan Sultan PALA/MEDYABEY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu