SurvıvorYazarlarımız

Survivor 2016’da Gönüllüler izleyiciyi hayal kırıklığı uğratır mı?

Efendim, şimdi herkes başlığı görüp de ben asla o tür programlar izlemem hep haber hep belgesel geyiğine girmesin, haşa huzurdan yemezler. Popüler kültürün en etkili organlarından biri televizyonlarda en büyük reytingi bu tür yarışma programlarının aldığını hepimiz biliyoruz. O halde nedir bu popüler kültürden ayrıymış havasında olma çabaları onu da anlamış değilim. Herkes gizli ya da aşikar bu programları izliyor, hemen herkes yarışmacıların adını sanını, yaşını biliyor ama sorsanız “Asla izlemezler.”

Neyse efendim mevzuu fazla uzatmaya gerek yok. Bu akşam tutkunlarının olduğu kadar sevmediğini ileri süren güruhun da heyecanla beklediği 4 ay sürecek Survivor serüveni başladı. Doğrusu “Yaş ve fiziki güç bakımından bakıldığında” Ünlüler takımının zorlanacağını düşünüyorum. Ancak ünlüler takımında 4 sporcunun (Avatar Atakan , Nagihan Karadere, Eda Akkaya, İbrahim Yattara )yer alması şanslarını yükseltiyor tabi.

Yılmaz Morgül Adanın Filozofu
Grubun en zayıf halkası algısına yol açan Yılmaz Morgül ise takımında (hem yaşından dolayı hem de yaklaşımındaki pozitiflikten olsa gerek) çok seviliyor. Özellikle Yunus Günçe’nin Yılmaz Morgül ile ilişkisinin sıcaklığı ekrandan seyirciye geçiyor. Oynadığı dokunulmazlık oyununda ise Morgül kendinden beklenmeyen bir ataklığa imza attı. Ancak Yılmaz Morgül’ün takım liderliğini üstlendiği, ünlüler adasının çekip çeviren bir kabile reisi havasına büründüğünü ve bundan kimsenin şikayeti olmadığını gözlemliyorum. Yılmaz Morgül özellikle felsefik açıklamaları ve arada patlattığı şarkılarla adanın neşe kaynağı olmuş şimdiden. Morgül’ün “İnanç her şeydir, Güç her şey değildir, inanç yoksa güç hiçbir şey ifade etmez. Survivor’da akıllı olan kazanacak ama inanan akıllılar kazanacak.” Sözleri geceye damgasını vurdu.

Ona adanın filozofu da diyebiliriz şimdiden. Bu özelikleri ve neşesi ile Morgül’ün elemelerde isminin uzun süre yazılmayacağını söyleyebilirim.

Tuğba Özay’ın ise yarışma performansları göz doldurdu. Kendinden beklenmeyecek kadar çevik olan Özay, Nihal ile karşılaştığı dokunulmazlık oyununda hükmen kazandı.

İşte Benim Stilim’in Nihal’i için Survivor zorlu başladı
Sevilen bir fenomen olan İşte Benim Stilim yarışmasının çıtı pıtı kızı Nihal için Survivor zorlu başladı. Nihal ilk gece sahilde yengeç ve fareler yüzünden huzursuz bir uyku yaşadı. Ancak Nihal’i üzen kendisine gönderme yapılması oldu. “Ağlamalı gülmeli” sözünün kendisine karşı bilenerek gelenler tarafından kullanıldığını söyleyen Nihal, dokunulmazlık oyununda da talihsiz bir kaza geçirerek kolunu incitti. Kaygan zeminde halat elleri arasından kayarak onu parkurun dibine düşürdü. Nihal’e anında sağlık görevlileri müdahale etti. Nihal’in daha ilk günden mızmız kızı oynaması onun aleyhine olabilir. Çünkü ilk iki oyunu kaybeden Gönüllüler takımında Survivor çok erken başladı. Ve belli ki grup şimdiden ilk gönderilecek kişiyi kafalarına Nihal olarak yazmış görünüyorlar. Bu nedenle Nihal’in derhal bir Survivor kızına dönüşmesi şart.

İlk haftanın galibi Ünlüler
Dominik Cumhuriyetinin ilk yarışmalarını kazanan Ünlüler oldu. Özellikle Gönüllüler takımı yaş ve fiziki üstünlüklerini sürekli vurgulamalarına rağmen gerek ödül oyununda gerekse dokunulmazlık oyununda yüzü gülen taraf ünlüler oldu. Ünlülerin en büyük eleştirisi ise Gönüllüler takımının (özellikle Semih’e gönderme yapıyorlar) çok fazla konuşmaları.

Gönüllüler bir maç daha kaybederse kutuplaşmalar başlar
Gönüllülerin dişediş mücadele ettikleri ödül ve dokunulmazlık yarışmalarında kıl payı yenilgiyi tatmaları sinirlerini harap etmiş durumda. Özellikle baraka ödülünü kaybetmek ve daha ilk geceden nerede uyunacak sorusunda kamplaşmaların yaşanması, Gönüllüler takımının çok çabuk dağılabileceğini ya da kutuplaşmalara yöneleceğini düşündürdü bana. Gönüllülerin ileriki yarışmalara çok daha bilenerek gelecekleri kuşkusuz. Ancak birbirlerini de yıpratacaklarının sinyalleri de çok erkenden yanmaya başladı.

Survivor 2016’da Sürpriz Yenilik
Bu dönem ilk iki hafta elenme olmayacak. Dokunulmazlık oyununu kazanan taraf İstanbul’dan getirilen 45 Survivor yarışmacısı adayından birini seyirci oyu ile takımına katmaya hak kazanıyor. Aday 4 yarışmacıdan 2’si survivor serüvenine başlarken, oyları alamayan diğer 2 aday tekrar İstanbul’a dönecek.

Daha ilk programıyla muhteşem bir sezon yaşanacağını hissettiren Survivor 2016 , 11 yıllık Survivor sürecinde yarışmacı kadroları ve yepyeni yarışmalarıyla unutulmazlar arasında yer alacağını düşündürüyor.

NESLİHAN SULTAN PALA/MEDYABEY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu