SurvıvorYazarlarımız

Survivor’da Semih ile mücadele için zeka şart

Survivor 2016, gelmiş geçmiş en renkli Survivor serüvenlerinden biri olarak izlenme rekorları kırmaya devam ediyor. Acun Ilıcalı’nın nokta atışı seçtiği yarışmacıların 2016 sezonunda yer almasının da bu konuda büyük etken olduğunu unutmamak gerek. Survivor Türkiye maceralarında en ünsüz ünlüler ile en ünlü ünsüzlerin iki ayrı adada yaşadıkları kaoslar ve handikaplar izlenmesine doyum olmayan bir Survivor yaşatıyor seyircilere.

Başından beri hem ünlüler hem de gönüllüler takımında -hep dediğim gibi- Survivor içinde Survivor yaşanıyor. Hem ünlüler hem de gönüllüler takımı kendi içinde iki ayrı alt grup halinde yarışıyor. Ve gönüllüler adasındaki yarışmacılar, yarışma etaplarında dahi bu iki alt grubu tek bir grup haline getirmeyi başaramıyor (du). Cümleyi geçmiş zaman olarak veriyorum çünkü artık Survivor’da tüm dengeler değişti ve 2016 Survivor’ı son yaşanan olayların ardından sanki “SİL BAŞTAN” yarışmaya başladı. Bakalım adada birlikte nefes almaktan bile imtina ettikleri Semih gidince Gönüllüler takımı hep iddia ettikleri gibi tek bilek tek yürek olabilecekler mi, yoksa kendi içlerinde tıpkı Nihal Candan olayında olduğu gibi elemelere mi geçecekler.

Zafer-Semih kavgası

En son Çarşamba günü ünlülerden Mehmet’in gitmesiyle sonuçlanan o ada konseyinde çok büyük bir ayrıntı vardı. Zafer ve Semih ada konseyinde o akşam yoktu. Acun Ilıcalı sadece kısa bir açıklama yaparak seyircilerin Cuma gününe kadar beklemesi gerektiğini söylemiş, hiç istenmeyen olaylarla karşı karşıya olduklarını belirtmişti.
Görüntüler izlendi, o görüntülerin ekranda gösterilmesini bekleyen milyonlar makaslanan, kırılan kırpılan montaj videosundan çok daha fazlasını sezinliyordu. Sosyal medyada hayranlarının hashtag kampanyalarıyla Semin iki kere dünya TT listesine girdi. Semih Ütopya’da kazandığı ününü ve hayran kitlesini Survivor’da belki de ikiye katlamıştı. İtiraf edeyim çok iyi bir Ütopya izleyicisi değildim ama izlediğim kadarıyla Semih Öztürk’ten pek de haz etmiyordum. Ancak Survivor’da gördüğüm Semih adam gibi adamdı.

Semih Survivor’ın akıbetini değiştirdi

Birleşmeye iki hafta kala, Semih Öztürk’ün başına gelenler Survivor yarışmacılarının tamamının akıbetini değiştirdi. Zafer ile yaşanan gerginlik (hoş buna gerginlik demek biraz durumu olduğundan basite almak olur) sonucunda öfke kontrolünü yitiren ve adada Semih için bir riske dönüşen Zafer diskalifiye oldu.

Sürekli adadakilere beyin ameliyatı operasyonundan bahseden Semih Öztürk “Zafer’in de aklını aldı”

Semih’e gönüllüler takımında yer alan (Gizem Kerimoğlu hariç) diğer yarışmacılarının da yine aynı düşmanlıkla davranacakları öngörüsü ile Acun Ilıcalı insiyatifiyle tarihi bir karar verildi. Survivort Türkiye tarihinde 4. Diskalifiye olayı Zafer ile gerçekleşmiş oldu.

Semih Gönüllüler adasından alınarak Ünlüler adasına transfer oldu. Zaten Semih hayranları ilk günden beri Semih’in gönüllüler takımında olmasından rahatsızlardı ve bir şekilde artık Semih onların görmek istediği yere gelmiş oldu ve Ünlüler adasında Survivor mücadelesine devam edecekti.

Semih ile mücadele için zeka şart

Bu bir köşe yazısı olduğu için görüşlerimi açık açık yazmamda bir sakınca yok. Semih’in sakin duruşu, insanı deli eden tavrı, tüm kışkırtmalara rağmen gösterdiği sabrı ve hep haklı çıktığı öngörüleri ile çok keskin bir zekası var. Yani bu şu demek, Semih ile baş edebilmek için en az onun kadar zeki olmak gerekiyor. Semih’in bir oyuncu geçmişi olduğunu ve insan psikolojisi ile iletişim dilini çok iyi bildiğini de vurgulamak bu noktada önemli. Semih haklılığını bağırarak değil ama sakin ses tonuyla karşındakini çıldırtarak savunan biri.

Gönüllüleri yakan Ütopya önyargısı mı?

Gönüllüler takımı daha ilk andan itibaren hatta Ütopya’dan bilenerek ön yargı ile adaya gelmişlerdi. Daha ilk kamyonet olayında Efecan ile Semih arasındaki tartışmada, adada Semih’in yalnız kalacağının ilk sinyalleri yakılmıştı.

Beklenmeyen ise Gizem Kerimoğlu faktörüydü. Başından beri Semih’in yanında olan çizgisini bozmayan Gizem Kerimoğlu gönüllüler takımının her fırsatta elemek için diş bilediği bir yarışmacı oldu. Ancak Gönüllüler takımının atladığı bir şey daha vardı. Semih hayranları bir yandan da Gizem Kerimoğlu’nu besliyordu.

Konseyin toplanmasında Gönüllüler takımı Ünlüler takımına sabır dileklerinde bulundular ve Zafer’in diskalifiyesinde suçsuz olduğunu iddia ettiler.

Doğrusu düzgün oturup düzgün konuşmak gerekir; Zafer her fırsatta öfkesine yenilen hatta kendi yenilgisinde bile kendine zarar veren bir karaktere sahipti. Ve son olayda Semih’in üzerine “Sen bana saygısız nasıl dersin?” diyerek yürüdüğünde de haklı bir yanı yoktu. Evet, tepki verilirdi ama onunki herhalde açlığın da etkisinden olsa gerek yüksek perdeden bir tepkiydi. Hele sürekli Efecan, Serkay, Zafer ve İbrahim’in üst üste Semih’in üstüne gelerek ona “Saygısız” ithaflarını hatırladığımda ne kadar haklı bir analiz yaptığım çok daha belirgin olacaktır.

Zafer ellerinde patladı

Semih’i sürekli konseyde SMS’leri ile birinci yapan bir hayran kitlesi var. Karşılarında bir tek Semih değil, milyonlarca hayranı olduğunu bilen Gönüllüler takımının tüm stratejisi Semih’in asabını bozarak onun diskalifiye olmasın sağlamak yönündeydi. Semih’in oyunlarda performansı üzerine de pek eleştiri yapma şansları olmadığını fark eden Gönüllüler’in tek kozları Semih’i adadan ancak bu şekilde göndermekti.

SMS oylamaları geldikçe Serkay ve Efecan kendilerini daha arka plana çektiler. Semih olayında kullanılacak maşa ise belliydi: Adanın küçük saf çocuğu, hemen gaza gelip parlayan, kendini ortalara atan Zafer. Öyle de oldu, Semih’in üstüne Zafer’i sürdüler. Ancak bu plan ters tepti. Ve dozu kaçıran “Zafer silahı” gönüllülerinin elinde patladı.

Nagihan’ın yanarlı dönerli Semih yorumu

Semih’in konseyde ünlülere geçmesinin ardından Semih gelmeden Ünlüler takımı yarışmacıları ilk duygularını dile getirdiler. Benim dikkatimi en çok çeken ise; Nagihan’ın söylemleri oldu. Semih’i problemli bir kişilik olarak niteleyen Nagihan, bu denge değişiminden rahatsız olduğunu dillendirdi. Ama Nagihan bu “Karakolda doğru söyler mahkemede şaşar.” misali davranışlarını yine sergileyerek beni yine hiç şaşırtmadıKazanmak için sürekli güçlünün yanında olmak stratejisini sürdüren Nagihan bu kez Semih’in yüzüne gelince neredeyse Semih’i pamuklara saracaktı. Sanki o sözleri hiç söylememiş gibi Semih’i adada sevgi dolu sözcüklerle karşıladı. Hani elinde imkan olsa sırtına yastık, ayağına terlik veri verecekti. Güya Nagihan Semih’in gelmesinden çok mutlu olmuştu. Takımına güç gelmişti, bla bla bla…

Atakan da hem sevinip hem de planlar yapmaya başladığını ilk açıklamasında ortaya koydu. Konuyu özetle “Bakalım nasıl biri Semih”e getiren Atakan, “Semih ile acaba dost mu olacak düşman mı?” bunu zaman gösterecek. Daha doğrusu bakalım Semih adada kimin yanında olup yine mücadelesini tek başına sürdürecek.

Gizem Kerimoğlu’ndan son bakış

Bu arada değinmeden edemeyeceğim. İki haftalık birleşme öncesinde adadaki tek dostunu kaybeden Gizem Kerimoğlu konsey sonunda Gönüllüler ile giderken, artık yarışmaya Ünlüler adasında devam edecek olan Semih’e öyle bir baktı ki yürekler acısı. Sanki “Ben artık ne yapacağım?” bakışıydı bu. Gönüllülerin de dokunulmazlığı kaybetmeleri halinde adadan göndermek için iki hafta boyunca Gizem Kerimoğlu’nun üstüne oynayacaklarını bilmek için kahin olmaya gerek yok.

Bana göre Semih ile baş edemeyen Gönüllüler ancak Gizem Kerimoğlu’nu eleyerek teselli bulacaktır.

Survivor serüveni artık çok daha renkli ve çok daha farklı olaylara gebe. Bekleyip, izleyip göreceğiz.

Neslihan Sultan PALA/MEDYABEY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu