Televizyon

SURVIVOR’UN ENGEL TANIMAYAN GÜCÜ

Survivor

Survivor yarışmasının alevi hiç sönmedi. Yarışmaya ilgi tüm canlılığıyla devam ediyor. Peki, Survivor izleyicinin kafasında neden bu denli güçlü bir etkiye sahip? Sina Koloğlu, Cadde’de bu gücün nedenini yazdı…

 

SURVIVOR BiR VAHŞi KAPiTALiZM YARIŞMASI
Survivor’ un ana fikri; hayatta kalmanın tek şartı var; kazanmak isteyen her şeyi yapar, herkesi harcar. 1992 yılından bu yana 47 ülkede en az bir sezon ekranda oldu. Bu format ve fikir sahipleri Charlie Parsons ortağı (ve hayat arkadaşı) Lord Waheed Alli (multi milyarder medya baronudur Murdoch’un kızıyla ortaktır) ve yapımcısı Mark Burnett her yıl kapitalizmin gerçeğinin şovundan milyarlar kazanıyorlar. Dergiler ve gazeteler ‘en etkili kişiler’ olarak ilan ediyorlar onları. Banu Avar’ın yazısını okuyunca bir de buradan bakayım bizdeki duruma dedim.

1.452 ADET HABER
Show TV’de son iki sezondur ‘bir numara’ olan yarışmayla 2005 yılında tanıştık. Acun Ilıcalı’yla tavan yaptı. 2011 yılında İnterpress ajansının verilerine göre ‘Survivor Türkiye’ yarışmasıyla ilgili 1.452 haber yapılmış. Bu haberlerin içeriği nedir? Nihat Doğan ‘kavgaları’, Taner Tolga Tarlacı kardeşimiz ‘mahallenin delisi hali tavrı’yla sosyal medyanın gülü ve bülbülü oldu. Bu 1.452 haberin büyük bir bölümündeyse Pascal Nouma, Derya Büyükuncu, Nihat Doğan’ın isimleri geçiyor. Nihat Doğan’la Derya Büyükuncu mahkemelik bile oldular. Türkiye’nin yetiştirdiği yüzme şampiyonu bir zatın Nihat Doğan’la hayatında kavga edip mahkemelik olacağı aklına gelir miydi? Asena’nın ayılıp bayılmaları (evinde otur paranı kazanıyorsun ne zorun var burada bu hallere düşmeye!) unutuldu mu?
ŞİMDİDEN HABER SAYISI BİNİ GEÇTİ
Yeni ‘Survivor Türkiye’ yarışmasında bir ayı bitirdik. Bu süre içinde 1005 haber çıktı. Büyük çoğunluğu yarışma kavgaları üzerine. Bir ayda yazılı basında çıkan yarışmada ‘olay yaratan’ isimler şöyle sıralanıyor; Mustafa Topaloğlu (211 haber), Sibel Tüzün (124 haber), Merve Büyüksaraç (114 haber), Doğuş (107 haber), Almeda Abazi (51 haber), Nihat Altınkaya ( 35 haber)

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu