Yerli Dizi

Tarih profesörü Ahmet Şimşirgil, Kuruluş Osman’daki hataları bir bir anlattı

ATV’de ilk bölümüyle ekrana gelen Kuruluş Osman dizisi gündeme adeta damga vurdu. Başlayacağı tarih merakla beklenen dizi, nihayet sevenlerinin karşısına ilk bölümüyle çıktı. Peki Kuruluş Osman’ın ilk bölümü tarihi gerçeklere uygunluğu açısından ne durumda? İlk bölümün senaryosu tarihi gerçeklerle örtüşüyor mu? Tarih profesörü Ahmet Şimşirgil, dizinin kalite anlamında iyi kotarıldığını ifade ederken dizide yaşanan olayların tarihi olaylarla örtüşmemesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirildi.

AHMET ŞİMŞİRGİL: “ERTUĞRUL’UN KONYA’DA İŞİ NE?”

Şimşirgil, Beyaz TV’de Ferda Yıldırım’ın sunumuyla ekrana gelen Her Açıdan adlı programının konuğuydu. İlk bölüme ilişkin eleştirilerini sıralayan Şimşirgil, Ertuğrul’un ilk bölümde olayların geçtiği dönemde Konya’da olmasının mümkün olmadığını dile getirdi. Ertuğrul’un uzun bir ömür sürdüğünü anlatan Şimşirgil, “90 yaşında adamın ne işi var Konya’da?”diye sordu.

Şimşirgil, ilk bölümün senaryosunda Osman’ın abisi Dündar’ın yönetici pozisyonunda göründüğünü aslında o dönemde baştaki ismin Osman olması gerektiğini kaydetti. Diziye göre Dündar’ın önde olmasının tarihi gerçeklerle uyuşmadığını söyleyen Şimşirgil,  o dönemde beyliğin başında Osman’ın olması gerektiğinin altını çizdi.

SADETTİN KÖPEK’LE İLGİLİ YAPILAN HATA

Diriliş Ertuğrul’da Sadettin Köpek’in de yanlış yansıtıldığını belirten Ahmet Şimşirgil, Sadettin Köpek’in tarihi bir kişilik olarak Diriliş Ertuğrul’da anlatıldığı gibi olmadığını anlattı. Sadettin Köpek’in adaletiyle öne çıkan olumlu bir figür olduğunu söyleyen Şimşirgil, ama Diriliş Ertuğrul’da gösterilen Sadettin Köpek’in önemli bir tarihi şahsiyet olan Sadettin Köpek ile özdeşleşmediğini dile getirdi. Şimşirgil, “o zaman gösterdiğiniz o kişiye Sadettin Köpek adını vermeyeceksiniz, mesela Sadettin Kedi diyeceksiniz” şeklinde konuştu.

Dizilerin tarihi şahsiyetlere dikkat çektiğini belli bir sempatiye neden olduğunu olumlu karşıladığını kaydeden Şimşirgil, ama bir tarih profesörü olarak bu yanlışları söylemenin görevi olduğunu dile getirdi.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu