Magazin

Tarık Akan sonsuz yolculuğa uğurlandı

Tarık Akan bugün ebedi yolculuğuna uğurlanıyor. Önce Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde bir tören düzenlendi. Törende Zülfü Livaneli ve Melike Demirağ “Yiğidim Aslanım burada yatıyor” şarkısını Fazıl Say piyanosu ve  Taş Mektep okulu öğrenci korosu ile birlikte seslendirdi. Törende Nebil Özgentürk de Bir Yudum İnsan belgeseli, Tarık Akan anısı için yayınlandı.

Tarık Akan için ilk tören Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesinde düzenlendi. Akan’ın cenazesi Teşvikiye Camii’ne getirildi. Cenaze namazının ardından omuzlarda taşınan Akan, Bakırköy Zuhuratbaba’da toprağa verildi.

Fazıl Say besteleri ile uğurlandı

Muhsin Ertuğrul sahnesine Tarık Akan’ın naaşı getirilmezken, sahnede dev Tarık Akan posteri açıldı. Fazıl Say’ın bestelediği eserlerin çalındığı anmada, Cemal Süreya’nın ‘Bahar mezarına gömsünler sizi, Yapraklar gibi buluştunuzdu” dizelerinin yer aldığı “Dört Mevsim” şiiri de yer aldı. Tarık Akan’a veda edenler arasında DİSK işçileri de vardı, işçiler ‘yoldaşımız’ yazılı pankart açtı.

Yeşilçam cenazedeydi

Yeşilçam’ın ünlü yüzleri de Tarık Akan’ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın’ın sunduğu anma programı Nebil Özgentürk’ün hazırladığı ‘Tarık İçin’ isimli belgesel ile başladı. Belgeselde Tarık Akan’ın, Yılmaz Güney’le tanışmalarını anlatan bölümde salondan alkışlar yükseldi.

Kızı Özlem Üregül: Tarık Akan’ı her yöreden insan sevdi

Belgesel gösteriminin ardından Tarık Akan’ı anma konuşmaları yapıldı. Tarık Akan’ın kızı Özlem Üregül, babasına duyduğu sevgiyi şu sözlerle dile getirdi: “Onca belgesel, film ve şöhretin arasında bizi aksatmadan, tüm sevgisiyle ilgilendi. Biz üç kardeşiz, hepimizi ayrı ayrı çok sevdi. Her zaman bize eşit davrandı. Babamın en değer verdiği şey kardeşler arası eşitlikti. Bize eşitlik duygusunun ailede başladığını öğretti. Türkiye olarak büyük kocaman bir aileyiz, hepimiz sevgide birleşiyoruz. Her yöreden insan sevdi Tarık Akan’ı. Babam attığı her adımda Türkiye’nin daha iyi bir geleceği olması için uğraştı. Bunları yaparken sizlerin sevgisinin her zaman yanında olduğunu bildiğini bilmenizi isterim. Biz babamı kaybetmedik, Türkiye Tarık Akan’ı kazandı.”

Dostları gözyaşlarına boğuldu

Tarık Akan’la anılarını anlatan dostları gözyaşlarını tutamadı. Sanatçı Rutkay Aziz 1967 yılında tanıştığı Tarık Akan’la dostluklarını “Tarık Türkiye’nin Tarık Akan’ı. Ama benim Bakırköylü, devrimci, canım ciğerim arkadaşım. Onun veda edişiyle bizden de bir parça gidiyor” sözleriyle anlattı. Rutkay Aziz konuşmasına şöyle devam etti: “Hep emeğin yanında yer aldık. Onurlu, gururlu, kavgacı bir adamdı. 3 şeye toz kondurmazdı: Mustafa Kemal Atatürk, Nazım Hikmet ve İlhan Selçuk. Tarık Akan sadece filmleri ile değil, 25 yıldır yetiştirdiği öğrencileriyle birlikte aydınlık Türkiye’ye doğru koşuyor. Dünyanın bütün ışıkları onun yakışıklı yüzünde yansıyacak”.

Şair Ataol Behramoğlu, Akan’ın 52 yıllık arkadaşı Zeki İrfanoğlu da Tarık Akan’ı anlatan konuşmalar yaptı.

*****************

Tarık Akan Maden, Sürü ve Yol filmi ile Yeşilçam’ın cici çocuğu (pembe çocuk) karakterinden sinemanın kara çocuğu olmayı seçmişti. Zengin bir aile çocuğu olmadığı halde, filmlerde zengin çocuğunu oynamanın kendisini bir süre sonra rahatsız ettiğini belirten Tarık Akan, dönüşümünün asıl sebebinin ait olduğu sınıfın filmlerini yapmak istediğini belirtmişti. Vasıf Öngören ile düşünce ve bakışının değiştiren Tarık Akan “Sorgulamaya başladım. Yani dağdaki bir çobana simokin giydir ve bak, o simokinle nasıl oturuyor bak, gerçek simokin giyen ile öbürünü hemen anlarsın.” şeklinde duygularını dile getiriyordu.

12 Eylül döneminde Tarık Akan

Tarık Akan’ın 12 Eylül darbe döneminde Almanya’da söylediği sözler nedeniyle hapse girmeden önce mahkemedeki görüntüleri ortaya çıkmıştı:

https://www.youtube.com/watch?v=KqQnfMFbri4

Tarık Akan Teşvikiye Camii’nde kılınacak ikindi namazının ardından Bakırköy Zuhurat Baba’da defnedilecek. Yüzlerce insan Akan’ı uğurlamak için buluştu ve o görüntüler haberimizde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu