Yerli Dizi

Teknoloji devi Google da çalışanları ne gibi ayrıcalıklar bekliyor?

Google çalışanlarına SEO’dan kazandıracak tüyolar… Teknoloji dünyasının dev arama motoru “Google’da çalışmak için ne gibi şartlar gerekiyor ve Google üzerinden nasıl para kazanılır?” sorusunun cevabını Google’ın platformlar ve ekosistemler başkan yardımcısı Hiroshi Lockheimer palylaştı.

Lockheimer, şirkette işe girmek isteyen adaylar için paylaştığı bilgilerde öncelikle şirketin spesifik alanlarda kendini geliştirmiş kişileri tercih ettiğini belirtiyor. Business Insider’a konuşan Lockheimer, adayların net ve ne istediğini biliyor olmalarının onları diğerlerinden bir adım öne çıkardığını vurguladı. Ünlü yönetici  Google çalışanının her yıl proje değiştiriyor olması nedeniyle esnek çalışma sistemine adapte olabilecek adayların da tercih edildiğini belirterek Google’ın ‘dünyanın en kaçık iş yeri’ olarak da anılan ofisinde 5 bin sterlinlik uyku kozalarında öğle uykuları, karavanlarda toplantılar, köpekler için personel kartları, ve kantinde ücretsiz ıstakoz günlük hayatın olağan bir parçası olduğunu açıkladı.

Peki Google’ın arka bahçesinde neler var? 

Çatıların üstündeki çayırlarda yetişen çilekler, üç şeritli olimpik yüzme havuzu, ses geçirmeyen ‘uyku kozaları,’ kaşmir göz maskeleri ve kaz tüyü yorganlar. Adeta dünyanın en güzel oyun alanını akla getiren bu şeyler aslında sadece dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google’ın çalışanlarını şımartmak için sunduğu özelliklerin sadece bir kaçı.

Arama motorunu kötüye kullanmaktan ötürü AB tarafından geçtiğimiz hafta 2,1 milyar sterlin tutarında para cezasına çarptırılan Google, endüstride yaratıcılık teşvik eden eksantrik ofis alanlarıyla tanınıyor. Gelecek sene inşası başlayacak olan 11 katlı, 1 milyar sterlinlik Google merkez binasının planları bir koşu pisti, basketbol sahası ve 24 saat boyunca açık masaj odaları içeriyor.

Ancak basına sızan bazı söylentilere göre, milyar dolarlık bu şirketteki tek tuhaflıklar birkaç tasarım farklılığı değil. Google çalışanların kilolarını kontrol ediyor, saçlarını kesiyor ve onlara gün içinde şekerleme yapmayı zorunlu kılıyor.

Yeni personel üyelerine ‘Noogler’ adını takan Google, içinde yaklaşık 20.000 kişinin bulunduğu eski çalışanlar grubuna ise ‘Xoogler’ olarak hitap ediyor. İşe aldığı insanları bu kadar özenle seçen Google, insanların şirketten ayrılmasına çok sıcak bakmıyor. Eski çalışanlarını Xoogler mezunlar ağına kaydediyor, ve danışmanlık, sunumlar ve ağ kurma etkinlikleri için sık sık eski çalışanlarıyla etkinlikler gerçekleştiriyor.

Google’ın insan kaynakları departmanına verilen ad ‘POPS.’ POPS’da çalışan İnsan Analistler çalışanlara alışılmışın dışında çok daha uygulamalı bir yaklaşım sergiliyor. Google çalışanları öğle yemeği tercihlerinden, spor salonunu ne kadar sık kullandıklarına dair her konuda anketlere tabi tutuluyor. Daha sonra elde edilen veriler şirket verimliliği ve hırsı ölçmek için kullanılıyor.

Google’da çalışmak isteyen başvuru sahipleri beş titiz röportaja tabi tutuluyor ve en zeki adaylar tespit ediliyor. Kusursuz CV’lere sahipleri adaylar bile, ‘Bu ülkede her yıl kaç tane saç kesimi gerçekleşmekte?’, ‘Bu bina için bir tahliye planı tasarla’ veya ‘Her bir odaya girdiğinizde bir şarkı çalacak olsa, o şarkı ne olur?” gibi soruların karşısında şaşırıp kalıyor.

Google’ın 2012 yılında başlattığı ve kod adı ‘Aristoteles’ olan araştırma projesi, şirkette kusursuz bir ekip kurmak için gerekenleri analiz ediyor. Bulgulara göre eğer bir yönetici yeni işe alınmış birini ilk gününde selamlarsa, bu işçi ilerleyen 9 ay boyunca yüzde 15 daha verimli olacaktır.

Ancak bütün çalışanlar Google’ın onları bu kadar denetliyor olmasından hoşnut değil. Geçen yıl teknoloji şirketindeki bir ürün yöneticisi, işçilerin eşlerine veya arkadaşlarına patronlarıyla konuştukları konuları anlatmalarının yasak olduğunu, ve Google’daki çalışma deneyimlerini başka iş görüşmelerinde paylaşmalarını yasak olduğunu açıkladı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu