Televizyon

Televizyondaki Ramazan programlarına Diyanet neşteri

Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan ayına girmeden önce her yıl televizyonlarda Ramazan ayına özel iftar, sahur ve dini program yapan hocalarla bir toplantı yaparak, hocaları uyardı.

TRT televizyonlarında önceki gün yaşanan maksadını aşan o talihsiz açıklamanın ardından gözler Diyanet İşleri Başkanlığı’na çevrildi. Ancak edinilen bilgilere göre Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez daha Ramazan ayına girmeden önce hocalarla bir toplantı düzenleyerek konu ile ilgili istişare yaptığı ve uyarılarda bulunduğu belirtiliyor.

Nihat Hatipoğlu, Fatih Çıtlak, Mustafa Karataş, Ömer Döngeloğlu gibi hocaların yaptığı programlar her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi ile izleniyor. Hocaların özellikle milli ve dini duyguların üst seviyelere taşındığı bu ayda açıklamalarına, program içeriklerine karşı daha bir özen göstermeleri gerektiği konusunda uyarı yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in konuyla ilgili olarak “”Reyting uğruna programın içeriğinin zayıflamasına izin vermeyin, ağlamalı dualardan kaçının.” uyarısında bulunduğu belirtildi.

Ramazan ayında özellikle halkın büyük bölümünün ibadet ve muhabbet maksadıyla gittiği ve sıcak havalarda açık havada iftar yapmak istediği malum. Eyüp Sultan, Sultan Ahmet gibi manevi değeri yüksek yerlerde Ramazan programları yapan televizyonlar hem o ulvi atmosferi hem de hocaların bilgilerini izleyenlere aktarmak için büyük çaba sarf ediyor. Ancak büyük bir sorumluluk gerektiren televizyon programı yapımcılığının din gibi konularda da daha da hassas davranması gerektiğinin altı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bizzat çiziliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu