Yaşam

TEOG sınavı çıkmış sorular ve en son testlere göre konu dağılımı bilgileri

TEOG sınavına sayılı günler kaldı. 8. sınıfların girdiği TEOG sınavında daha önceki dönemde çıkmış soruları haberimizden inceleyebilirsiniz. Temel Eğitimden Orta Öğretimden Geçiş sınavı olan ya da daha bilinen haliyle liseye giriş sınavı olan TEOG’da hangi konulardan sorular çıkıyor? TEOG 1. dönem soru dağılımı değişti mi? Sizler için araştırdık.

(TEOG) sistemi kapmasında gerçekleştirilen merkezi ortak sınavlarıa 2 haftadan daha az bir zaman kaldı. TEOG’da alınan sonuçlarla hem karne notunuzu yükseltecek hem de istediğiniz liseye girme şansını yakalayacaksınız.

TEOG sınavlarının birinci dönem oturumları 23-24 Kasım’da

23 Kasım Çarşamba günü hangi derslerden sınav var? 

İlk gün öğrenciler, Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sınava tabi tutulacaklar.

24 Kasım Perşemeb günü hangi derslerden sınavlar var?

ikinci gün öğrenciler Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil sınavlarına girecekler.

Yani öğrenciler iki gün boyunca toplam altı temel dersten sınav olacaklar. Sınavda, öğrencilere her dersten çoktan seçmeli, 20 soru sorulacak; 40 dakika süre tanınacak. Değerlendirmede yanlış cevaplar doğruları etkilemeyecek. Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında, kendi okullarında, önceden belirlenen sınıflarda sınava girecekler. Mazeret sınavı ise 17-18 Aralık’ta yapılacak, sonuçlar Ocak 2017’de açıklanacak.

Dikkat! TEOG konu dağılımı değişti!

2016-2017 Öğretim Yılı Ortak Sınavlar e-Kılavuzu incelendiğinde sınavın uygulanmasında veya puanlama sisteminde herhangi bir değişiklik yok. Ancak şuna dikkat etmek gerekiyor Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl ortak sınav konularını güncelledi. Yani TEOG’da yeni düzenlemeler var. Bunlardan biri de konulara göre soru dağılımının değişmesi. TEOG’da müfredat aynı ancak konuların dağılımında bu yıl değişikiliğe gidildi. 2016 yılında yeni sınav konularına göre bu yıl 1. dönem TEOG’da başarı şansının çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. 2. TEOG öncesinde 1. dönem TEOG sınavlarında yüksek puan almak çok işinize yarayacak.

TEOG’da bu yıl Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin yanı sıra T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testine ayrıca dikkat etmeniz gerekiyor. Üstelik Türkçe sorularının bu yıl da zorlayabileceği düşünülüyor.

Testlere göre konular şu şekilde düzenlendi

İşte MEB’in bu yıl için güncellediği TEOG-1 konuları:
Türkçe:
Sözcükte ve Söz Öbeğinde Anlam
Cümlede Anlam
Parçada Anlam
Eylemsi
Cümlenin Öğeleri
Yazım Kuralları
Noktalama İşaretleri
Yazı Türleri

Matematik:
Çarpanlar ve Katlar
Üslü İfadeler
Köklü İfadeler

Fen Bilimleri:
İnsanda Üreme Büyüme ve Gelişme
Basit Makinalar

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük:
Bir Kahraman Doğuyor
Milli Uyanış ve Yurdumuzun İşgaline Tepkiler
Ya İstiklal Ya Ölüm

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
Kaza ve Kader
Zekat, Hac ve Kurban İbadeti (İnsanın Paylaşma ve Yardımlaşma İhtiyacı, İslam’ın Paylaşma ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem)

Yabancı Dil (İngilizce)
Friendship
Teen Life
Cooking

TEOG ÖNCEKİ YILLAR ÇIKMIŞ SORU VE CEVAPLARINA BURADAKİ LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ. 

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sınavları ya da bilinen kısa adıyla TEOG için geri sayım başladı. İlköğretim 8. sınıf öğrencileri için yoğun günler başladı. TEOG sınavları 2016-2017 eğitim öğretim yılı ilk sınavı bu ay yapılacak. İlk TEOG sınavı ne zaman yapılacak, 2016-2017 TEOG sınav tarihlerini (TEOG sınav takvimi) haberimizden öğrenebilirsiniz. Sayılı günler kala TEOG sınavına hazırlanan öğrenciler neler yapmalı, işte küçük küçük notlarla TEOG sınavında başarılı olmanın yolları….

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) TEOG sınav takvimini açıkladı. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre ilk dönem TEOG sınavları 23-24 Kasım tarihlerinde gerçekleşirken; TEOG 2016-2017’nin birinci dönem mazeret sınavları ise, 17-18 Aralık tarihinde yapılacak.

2016-2017 TEOG SINAV TAKVİMİ

1. Dönem TEOG Sınavları

23-Kasım 2016 Çarşamba ve

24 Kasım 2016 Perşembe

İlk dönem mazeret sınavları

17 Aralık 2016 Cumartesi ve

18 Aralık 2016 Pazar

2. Dönem TEOG Sınavları

26 Nisan 2017 Çarşamba ve

27 Nisan 2017 Perşembe

İkinci dönem mazeret sınavları

20 Mayıs 2017 Cumartesi ve

21 Mayıs 2017 Pazar

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da geçtiğimiz gün Antalya’da ziyaret ettiği Muratpaşa İmam Hatip Ortaokulu’ndaki öğrencilere öğrenciler nezlinde tüm öğrencilere tavsiyelerde bulundu:

Yapıcı eleştirin

“Aldığımız Türkiye’den daha iyi bir Türkiye’yi size bırakmak için çalışıyoruz. Sıkıntılar ve dertler toplumu güçlendirir. Gölcük depreminde 50 bine yakın insanımızı kaybettik. Ondan bir ders aldık ve AFAD diye bir kurum kurduk. Acil iletişim hattı kurduk. Problemlerimiz var onları çözerek daha iyi duruma geleceğiz. Türkiye eskiden yardım alan bir ülkeydi. Şimdi Türkiye yardım ediyor. Milli hasılaya oranla dünyada en fazla yardım ülke. Bütün krizlere rağmen daha iyiye gidiyoruz. Bugün dünden daha güçlüyüz” diye konuştu.

Bakan’dan öğrencilere matematik tavsiyesi

“Matematik güncel hayattaki her soruya cevap veriyor. Bizim başarılı öğretmenlerimizin matematiği sevdirmesi gerekiyor. Matematiği sevdirirsek okuma gücümüz de artar. Anladığımızı daha iyi anlatırız” ifadelerine yer verdi.

Bir velinin öğrencilerin sınavlardaki kaygısını nasıl azaltacaksınız sorusuna da Bakan Yılmaz, “Eğitimde çok değişiklik yapıldı. Çok eleştiriler geldi. Çok şey değiştirdik ama iyiye gidelim diye yapıyoruz. Yıkmak için gelmedik. TEOG iyi oldu mu, oldu. Üniversite sınavlarına hazırlananların üstünde psikolojik baskı var. YÖK Başkanımızla önümüzdeki dönemde sınava girecek öğrencilerin sınav korkusunu nasıl azaltırız diye bir çalışmamız var” cevabını verdi.

Başa dön tuşu