Yaşam

TEOG sınavına geri sayım başladı, TEOG sınavı ne zaman yapılacak, işte o tarihler…

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sınavları ya da bilinen kısa adıyla TEOG için geri sayım başladı. İlköğretim 8. sınıf öğrencileri için yoğun günler başladı. TEOG sınavları 2016-2017 eğitim öğretim yılı ilk sınavı bu ay yapılacak. İlk TEOG sınavı ne zaman yapılacak, 2016-2017 TEOG sınav tarihlerini (TEOG sınav takvimi) haberimizden öğrenebilirsiniz. Sayılı günler kala TEOG sınavına hazırlanan öğrenciler neler yapmalı, işte küçük küçük notlarla TEOG sınavında başarılı olmanın yolları….

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) TEOG sınav takvimini açıkladı. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre ilk dönem TEOG sınavları 23-24 Kasım tarihlerinde gerçekleşirken; TEOG 2016-2017’nin birinci dönem mazeret sınavları ise, 17-18 Aralık tarihinde yapılacak.

2016-2017 TEOG SINAV TAKVİMİ

1. Dönem TEOG Sınavları

23-Kasım 2016 Çarşamba ve

24 Kasım 2016 Perşembe

İlk dönem mazeret sınavları

17 Aralık 2016 Cumartesi ve

18 Aralık 2016 Pazar

2. Dönem TEOG Sınavları

26 Nisan 2017 Çarşamba ve

27 Nisan 2017 Perşembe

İkinci dönem mazeret sınavları

20 Mayıs 2017 Cumartesi ve

21 Mayıs 2017 Pazar

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da geçtiğimiz gün Antalya’da ziyaret ettiği Muratpaşa İmam Hatip Ortaokulu’ndaki öğrencilere öğrenciler nezlinde tüm öğrencilere tavsiyelerde bulundu:

Yapıcı eleştirin

“Aldığımız Türkiye’den daha iyi bir Türkiye’yi size bırakmak için çalışıyoruz. Sıkıntılar ve dertler toplumu güçlendirir. Gölcük depreminde 50 bine yakın insanımızı kaybettik. Ondan bir ders aldık ve AFAD diye bir kurum kurduk. Acil iletişim hattı kurduk. Problemlerimiz var onları çözerek daha iyi duruma geleceğiz. Türkiye eskiden yardım alan bir ülkeydi. Şimdi Türkiye yardım ediyor. Milli hasılaya oranla dünyada en fazla yardım ülke. Bütün krizlere rağmen daha iyiye gidiyoruz. Bugün dünden daha güçlüyüz” diye konuştu.

Bakan’dan öğrencilere matematik tavsiyesi

“Matematik güncel hayattaki her soruya cevap veriyor. Bizim başarılı öğretmenlerimizin matematiği sevdirmesi gerekiyor. Matematiği sevdirirsek okuma gücümüz de artar. Anladığımızı daha iyi anlatırız” ifadelerine yer verdi.

Bir velinin öğrencilerin sınavlardaki kaygısını nasıl azaltacaksınız sorusuna da Bakan Yılmaz, “Eğitimde çok değişiklik yapıldı. Çok eleştiriler geldi. Çok şey değiştirdik ama iyiye gidelim diye yapıyoruz. Yıkmak için gelmedik. TEOG iyi oldu mu, oldu. Üniversite sınavlarına hazırlananların üstünde psikolojik baskı var. YÖK Başkanımızla önümüzdeki dönemde sınava girecek öğrencilerin sınav korkusunu nasıl azaltırız diye bir çalışmamız var” cevabını verdi.

Başa dön tuşu