Medya

TGC’den yeni Dezenformasyon Yasası Teklifine tepki: “…ifade özgürlüğüne aykırı!”

Son günlerin flaş gündemlerinden birisi de kuşkusuz Sosyal medya ve internet haberciliği alanlarına ilişkin yeni düzenleme. Yeni düzenleme ile ilgili yasa teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Yasa tasarısına ilişkin TGC’den açıklama geldi. Açıklamada yeni yasa teklifinin özgür haberciliğe yönelik bir tehdit olabileceği vurgusu yapıldı.

TGC Yönetim Kurulu TBMM’ye getirilen Sosyal Medya Yasa Tasarısı’na ilişkin olarak, “Sosyal Medya Tasarısı haberi halktan saklamak için hazırlanmıştır” açıklamasını yaptı.

TGC’den yapılan değerlendirmede, “Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı ‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ 26 Mayıs 2022 Perşembe günü TBMM Başkanlığı’na sunulmuştur. Kanun teklifi genel olarak bakıldığında seçim arifesinde haberi halktan saklamak için hazırlanmıştır. Halkın haber alma ve bilgilenme hakkını engelleyecektir. Yasalaştığı takdirde yeni suçlar oluşturacak, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü üzerinde var olan sansürü artıracak, birçok eşitsizliğe neden olacaktır. Tasarı gereklilik, ölçülülük ve amaca uygunluk gibi yönlerden ifade özgürlüğüne aykırıdır. Tasarının öngördüğü yöntemlerin, aşırı sansür sonucunu doğuracağı, bundan dolayı da ifade özgürlüğüne yönelik bir tehlike oluşturacağı ortadadır. İktidarı demokrasinin yeşermesi için haberi halktan saklamak amacını taşıyan bu yasa tasarısını geri çekmeye çağırıyoruz.” denildi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu