Kültür-SanatMedyaSinema

“The Post” filmi efsane gazeteciliği mi yoksa koca bir yalanı mı anlatıyor?

Vizyona giren “The Post” filmi medyanın da gündemindeydi. Steven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı filmde başrolleri Meryl Streep, Tom Hanks paylaşıyor. Filmin gazetecilik mesleği ve gazeteciler açısından önemli mesajlar ve alt metinler içerdiği öne sürülüyor. Film, bugün Hürriyet’te Ahmet Hakan ve Sözcü’de Soner Yalçın’ın da gündemindeydi. Peki, Ahmet Hakan ve Soner Yalçın gazetecilik mesleği açısından ilginç göndermeler yapan The Post filmiyle ilgili neler yazdılar?

AHMET HAKAN VE SONER YALÇIN THE POST FİLMİ İÇİN NE YAZDI?

Film, Whashington Post gazetesinin Vietnam Savaşı’nda ABD derin devletinin bilinçli olarak savaşla ilgili ABD kamuoyunu yanılttığını ortaya koyan Pentagon Belgeleri’nin yayınlanma öyküsünü anlatıyor.

Ahmet Hakan’ın bugün gazetesindeki köşesinde ele aldığı konulardan biriydi The Post filmi. “The Post Filmini Kimler İzlemeli?” başlıklı yazısında Ahmet Hakan, filmi izlemesi gerekenleri şöyle sıraladı:


AHMET HAKAN/HURRİYET

– GAZETECİLER.

– Gazetecilikten kovulanlar.

– Gazete patronları ve gazete patronu olmayı düşünenler.

– Gazeteci yargılayan hâkim ve savcılar.

– Gazeteciye görev biçen devlet görevlileri…

– Gazetecinin arkasında durmayıp sürekli gazeteci gazlayan tüm tipler…

– Gazetelerde kadın yöneticilerin önlerini kesenler.

– Gazetelerdeki her kademeden kadın çalışanlar.

– Gazeteciliğin bitirilmesine katkıda bulunup bütün suçu gazetecilik yapanların üzerine atan firari gazeteciler.

AHMET HAKAN’IN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

SONER YALÇIN: HANGİ GAZETECİLİK?

Sözcü yazarı Soner Yalçın ise vizyona giren filmle ilgili daha farklı bir yazı kaleme aldı. Filme övgüler dizildiğini aktaran Yalçın’a göre The Post’la ilgili ortaya konmaya çalışılan iddiaların hepsi yalan…

Filmle ilgili gazetecilerin övgü dolu sözler söylediğini ifade eden Yalçın, “iktidarın medya üzerindeki baskılarına karşı umut verici film” olarak görüldüğü yorumunda bulundu.

Soner yalçın’ın film hakkındaki yazısı “Sahiden öyle mi?” sorusunun cevabı niteliğinde.

İşte, Soner Yalçın’ın The Post filmiyle ilgili yazdıkları:


SONER YALÇIN/SÖZCÜ

……….

“Washington Post basın mücadelesi verdi” sözü palav­radır. Aksine gazete “derin devletin” yayın organıdır! (Hepimizin izlendiğini belgeler­le ortaya çıkaran CIA aja­nı E. Snowden’in bu gazete tarafından “vatan hainliği” ile suçlandığını unutmadık!)

“The Post” filminde anlatıl­mayan şu:

Başkan Nixon CIA’yı yeni­den yapılandırmak istiyor­du. Keza…

Rockefeller, Lazard, Meyer gibi küresel baronlar, H. Kis­singer aracılığıyla 1971’de Sovyetler Birliği’ne kar­şı Mao ile yakınlaşma politika­sını savunuyordu. Çin’in taraf olduğu Vietnam Savaşı buna engeldi! Bu sebeple…

“The Post” filmindeki gizli belgeler ve arkasından gelen (yine Washington Post’un yayınladığı) Watergate skan­dalı Başkan Nixon’un sonunu getirdi. (Ne tesadüf! Watergate belgelerini gazeteye veren “derin gırtlak” CIA ajanı Richard Ober, genel yayın yönetmeni Bradlee’in yakın arkadaşıydı!)

SONER YALÇIN’IN YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu