Sosyal Medya

Tik Tok’un kaldırdığı videolara itiraz hakkı geliyor

Son yıllara damgasını vuran Çin menşeili sosyal medya uygulaması TikTok, yeni bir güncelleme ile ortaya çıktı. Tik Tok, bundan böyle artık kullanıcılara yükledikleri videoların neden kaldırıldığını haber verecek.

SUİSTİMALLERİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ AMAÇLANIYOR

Öte yandan kullanıcılar, dilerlerse silinen videolar hakkında itiraz haklarını kullanabilecekler. TikTok’un bu uygulamayı kaldırılan içerikler için bu çözümü sunmayı, böylelikle etik problemlerin de önüne geçmek amacıyla yaptığı haber veriliyor.

İTİRAZ HAKKI VAR

Yakın zamana kadar sosyal medya uygulaması TikTok, yüklenilen bir videonun platformdan neden kaldırıldığını kullanıcılara açıklamıyordu. Bu hareketin de şirketin topluluk kurallarını ihlal ettiği yönünde eleştiriler ortalıkta dolaşıyordu. Şirketin konu ile ilgili görüşleri yumuşamış görünüyor. Zira TikTok’un dün yayınladığı bir duyuruda, artık yüklenilen videoların neden silindiği ve hangi kuralı ihlal ettiği ile ilgili bilgilerin verileceği duyuruldu.

 

TikTok aynı zamanda yaptığı açıklamada bu yeniliği birkaç aydır denediğini belirtti ve itirazların % 14 oranında azaldığının da altını çizdi. Şirket, 2020’nin ilk yarısında politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle yaklaşık 104 milyon içeriği kaldırdığını duyurmuştu. Bu rakam 2019’un ikinci yarısında ise 49 milyon civarındaydı.

Alınan bu karar her ne kadar şirketin kendi politikalarıyla ters düşmesi anlamına gelse de özellikle Trump hükumetiyle aralarındaki husumetin had safhada olduğu bu dönemde çok daha fazla tepki çekmemek için düşünüldüğü de tahmin ediliyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu