Kültür-Sanat

Tiyatro Frankfurt’un sahnelediği “Kim Geldi?” oyunu 26 Haziran’da İstanbullularla buluşuyor

Usta oyuncu Ayla Algan’ın süpervizörlüğünde, Zeynep Yıldız’ın yazıp yönettiği; Almanya ve Türkiye’de yaşayan oyuncuları bir araya getiren ‘Kim Geldi? oyununun prömiyeri geçtiğimiz aylarda Frankfurt Gallus Tiyatro’da yapıldı.”Kim Geldi?” oyunu şimdi de 26 Haziran’da  Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Ayşe Tunaboylu, Nurten İnan, Ömer Fırat Köker, Çiğdem Spickermann ve Kamil Kellecioğlu’nun rol aldığı oyun izleyenlerden tam not aldı.

Oyunda; geleneklerine sıkı sıkıya bağlı bir anne ve ona gönülden bağlı oğlu Deniz ile Berlin’ de uzun yıllar yaşamış sevgilisi İpek, düğün günlerinde, kendilerini bir entrikanın içinde bulurlar.

MACERASI 15 YIL ÖNCE FRANKFURT’TA BAŞLADI

Tiyatro​ Frankfurt 15 yılı​ aşkın bir süredir Frankfurt’ta sadece Türkçe Tiyatro yapmak suretiyle ​Türk Tiyatrosu’nu başarıyla​ temsil​ ediyor.

Tiyatro Frankfurt’un Genel Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu “Temel​ değerlerden ​uzaklaşmadan​ sanatın​ estetik​ duygusunu paylaşmak , bizim de çıkış noktamızı​ oluşturduğundan, Frankfurt Başkonsolosluğu’nun himayelerinde, 2014 yılından bu yana ve bu yıl 6.sını gerçekleştirdiğimiz Frankfurt Türk Tiyatro Festivali; kültürler arası iletişimde de etkin bir rol oynamaya başlamıştır. Düzenlenen festival Alman Vali, Belediye Başkanları, milletvekilleri gibi gerek siyasi, gerekse halk tiyatrosu ve özel tiyatrolarla sanat çevrelerinin de, sıkı takibe aldığı başarılı bir etkinlik olmayı başarmıştır. Festival Almanlara Türkçeyi, Türk oyuncusunu ve yönetmenini tanıştırma konusunda oldukça etkili bir araç haline gelmiştir.” dedi.

Üstü Kalsın oyunun yazarı ve yönetmeni olan Zeynep Yıldız da; “İnsanoğlu çağına tanıklık eder tiyatro aracılığıyla sorar, sorgular. Güçlüdür tiyatro sanatı hep, çünkü; anlatacak çok sözü vardır biliyoruz. Dil birliği ise bir ülkenin temel yapı taşlarındandır. Her ülkede dilin en güzel kullanıldığı yer şüphesiz ki, tiyatro sahnesidir. Günümüzde aşırı derecede yozlaşan dil kullanımının düzelmesi içinde çok önemli bir rol üstlenen tiyatro, her daim barışçıl bir dünyayı düşler. ‘Tiyatro bir memleketin kültür seviyesinin aynasıdır’der Atatürk… Nasıl da doğru bir tespit öyle değil mi? Tiyatro toplumun gelişmesine ve değişmesine öncülük eder. Bir yaşam biçimi, hatta bir tutkudur tiyatro.” şeklinde konuştu.

Deneyimli televizyoncu, eğitimci-yazar ve aynı zamanda Festival Türkiye Koordinatörü Nur Onur da oyunla ilgili şunları söyledi:

“Durumu özetlemek için şu örneği verebilirim; Konfüçyüs’e ‘Bir ülkeyi idare etmeye çağırılsaydınız, yapacağınız ilk iş ne olurdu?’ diye sorarlar. Konfüçyüs cevap vermiş:’ İşe önce dili düzeltmekle başlardım. Çünkü, dil bozulursa kelimeler düşünceleri anlatamaz. Düşünceler iyi anlatılmazsa, yapılması gereken işler yapılamaz. Görevler gereği gibi yapılmazsa , töre ve düzen bozulur, töre ve düzen bozulursa, adalet yoldan sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk ne yapacağını, işin nereye varacağını bilemez? Bunun içindir ki, hiçbir şey dil kadar önemli değildir’.

Bu sebepledir ki, daha çocuk yaştan itibaren farklı coğrafyalarda yaşayan yurttaşlarımızın özünden kopmadan, kültürüne yabancılaşmadan  onlara köprü olmayı hedefledik. Köprünün temellerini de üstün inanç ve çaba ile inşa etmeye çalıştık. Tiyatro Frankfurt’un mimari Kamil Kellecioğlu’da bu irade ile yoluna gönüllü ekibimizle başarıyla devam ediyor.”dedi.

Nur Onur,  Sky Türk kanalında yayınlanan; Ve Moda, Komşu Plakta Ne Çalıyor?, Sky Türk Her Pazar adlı programların yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı. İstanbul Aydın Üniversitesi’nde “Etkili ve Güzel Konuşma” “İmaj Yönetimi” sertifika programlarında eğitimci olarak görev aldı. Ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak “Radyo ve Televizyonda Program Yapımı” dersleri verdi.

Kim Geldi? oyunu 26 Haziran’da  Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu