Yaşam

‘Torba kanunda yapılan son değişiklikler tüketici yararına’

Kamuoyunda Torba Kanun olarak bilinen 7061 No’lu Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Öngören Kanun (Kanun No:7061) ile ilgili olarak son değişiklikler neler oldu?

20 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Torba Kanunla ilgili olarak yapılan son değişiklikler hakkında Şanlıurfa Tüketiciler Derneği il temsilcisi Avukat Ceylan Pala Karadağ, yapılan değişikliklerin tüketici yararına olduğunu vurguladı. Yapılan değişiklikler ile parasal sınırların 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olduğu Torba yasasında tüketicilere yönelik hangi düzenlemeler yer aldı? Karadağ, konuyla ilgili olarak yapılan değişikliklerin vatandaşlar için olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti.

e-Devlet girişi yaparak ihtiyacınız olan tüm sorgulamaları gerçekleştirebilirsiniz.
e-Devlet son zamanların en çok tercih edilen uygulamaların arasına girmeyi başardı. SSK sorgulama, 4A hizmet dökümü alma, askerlik yeri öğrenme, ÖSYM işlemleri, tapu harç bilgileri, vergi borçları gibi birçok işlem e-Devlet üzerinden çok basit bir şekilde izlenebiliyor. İşte e-Devlet giriş ve sorgulama işlemleri.

e-Devlet Nedir?

e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

e-Devlet’e nasıl giriş yapılır?

e-Devlet’e sizlere sunacağımız bağlantılar üzerinden çok rahat bir şekilde girebilirsiniz.

E Devlet borç sorgulama ekranına gitmek için tıklayınız 

e-Devlet Kapısı Nasıl Kullanılır?

Kişisel bilgilere erişim veya güvenlik gerektiren entegre elektronik hizmetlere erişim için şifre, e-imza veya mobil imza gibi kimlik doğrulama araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Tek bir kimlik doğrulaması (şifre, e-imza, mobil imza vb.) ile pek çok entegre elektronik hizmetlere aynı adresten alabilirsiniz.

Ayrıca, e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak bazı elektronik hizmetler için (vergi, harç vs. gibi) ödeme yapılması gerektiğinde ödeme birimi hizmeti sayesinde bu ödeme işlemleri de güvenli bir ortamda e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmektedir.

Kimlik Doğrulama Nedir?

Hizmetlerden faydalanmak isteyen kişilerin, öne sürdükleri kişi olduklarının doğrulanmasıdır. Kimlik doğrulama için farklı araçlar kullanılabilir: Kullanıcı adı ve parola, e-posta ve parola vb. e-Devlet Kapısı, kimlik doğrulama için Kimlik numarası ve şifre, e-imza, mobil imza, T.C. Kimlik Kartı kullanır.

e-Devlet Kapısının Getirdiği Kolaylıklar Nelerdir?

e-Devlet Kapısı; elektronik ortamdan sunulan kamu hizmetlerine tek bir adres (www.turkiye.gov.tr) üzerinden erişim imkanı sunmaktadır. Bizzat kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan kamu hizmetleri ile ilgili doğru ve güncel bilgilere ulaşma imkanı sağlamaktadır.

Kamu kurumları arasında bilgi ve belgelerin paylaşımı e-Devlet Kapısı tarafından sunulan hizmetler ile de sağlanabilmektedir. e-Devlet Kapısında tek bir kimlik doğrulaması sayesinde birçok hizmete ikinci bir kimlik doğrulamasına gerek duyulmadan erişilebilmektedir.

e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak bazı elektronik hizmetler için(vergi, harç vb.) ödeme yapılması gerektiğinde ödeme birimi hizmeti sayesinde bu işlem Kapı üzerinden kolayca yapılabilmektedir. e-Devlet Kapısının amacı, tek bir adres üzerinden ve şifre, elektronik imza, mobil imza gibi kimlik doğrulama sistemleri ile güvenli bir şekilde kamu hizmetlerinin vatandaşlarımıza sunulmasıdır. e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan elektronik hizmetlerde vatandaşlarımızca özel şifre, elektronik imza ve mobil elektronik imza gibi kimlik doğrulama araçları kullanıldığından, kişisel bilgiler e-Devlet Kapısı üzerinden sadece ilgili vatandaşlarımıza sunulmaktadır.

e-Devlet Kapısının en büyük faydası şifre ya da varsa e-imza ve mobil imza gibi kimlik doğrulama araçları kullanılarak elektronik hizmetlere erişim sağlanmasıdır. Bu yönüyle e-Devlet Kapısı sağlamış olduğu altyapıyla birçok başka ülke tarafından da örnek alınmaktadır.

Torba Kanunda yapılan son değişiklikler nelerdir?

Kamuoyunda Torba Kanun olarak da adlandırılan Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Öngören Kanun (Kanun No:7061) 5 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Kanun değişikliklerinden bazıları aşağıda özetlenmiştir:

Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgili olarak; 2018’den itibaren kayıt ve tescil edilecek binek otomobillerle (otomobil, arazi taşıtı, kaptıkaçtı vb) ilgili (I) sayılı tarifede verginin; yaş ve motor silindir hacminin yanı sıra taşıtın değeri de esas alınarak hesaplanması söz konusudur. Vergi artışları yaklaşık olarak %15 ile %50 arasında değişmektedir. Buna karşılık, 31 Aralık 2017 ve öncesinde kayıt ve tescil edilmiş olan binek otomobiller için taşıt değeri dikkate alınmadan vergi hesaplanmasına devam olunacaktır. Bunlardaki artış yaklaşık %15 ile %25 arasında değişmektedir.

Kira gelirlerinin yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyanında, mükellefler dilerlerse gerçek (belgeli) giderlerinin yerine kira gelirlerinin %25’ini götürü gider olarak brüt kira gelirlerinden düşebilmektedirler. Sözkonusu oran %15’e indirilmiştir. Yeni oran 2017 gelirlerine de uygulanacaktır. Yazının devamı için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu