Gündem

Torba yasa ile İşsiz Evlat Vergisi GSS prim borçları siliniyor

Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen, TBMM Genel Kurulu’nda “Temel Kanun” ismi ile görüşülen tasarının 16 maddeden oluşan 1. bölümü kabul edildi. Buna göre merakla beklenen Zorunlu Trafik Sigortası ve 25 yaşa kadar genel sağlık sigortası primlerinin silinmesi kabul edildi. Ancak dikkat sadece gençlerin borcu siliniyor

Kamuoyunda “İşsiz evlat vergisi’ olarak tartışılan 25 yaşa kadar olan gençlerin GSS prim borçları ile ilgili düzenlemeler TBMM’de torba yasada ilk 16 maddelik bölümde yer alan konuların en çok ilgi çekeni ve milyonları ilgilendiren bir konu. Kabul edilen bu madde ile 25 yaşına kadar olan ve GSS prim borcu bulunan 3.5 milyon gence af geldiği ve Devlet’in  3.6 milyar liralık alacağının tahsilatından vazgeçtiği belirtiliyor.

GSS uygulamasına 2012 yılında geçilmişti. Buna göre; 18 yaşından küçükleri, anne-babası sigortalı olsun, olmasın otomatik GSS kapsamında sayılıyordu, buna göre lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde de 25 yaşını doldurmamış gençlerin de anne-babasının sağlık güvencesinden yararlanmasına da imkan tanınıyordu. Daha sonra GSS’ye bir şart daha eklenmesi ile (18 ve 25 yaş üstü okumayan, çalışmayan gençlerin, kendilerinin sigorta kapsamına alınacağı, haliyle de gelir testi yaptırmak zorunda oldukları)sorun başlamıştı. Çünkü 18 yaşından büyük olup da okumayan, 25 yaşından büyük olup da eğitim hayatı devam eden ya da üniversiteden mezun olup da iş bulamayan 3,5 milyona yakın genç, biranda 400-500 liraları bulan prim borçları ile karşı karşıya kalınca büyük zorluklar da yaşanmaya başlandı. Üstelik birçok vatandaşın da uygulamadan haberi bile hala yok. Bu nedenle büyük bir çoğunluğun Sağlık hizmetinden yararlanamaması, ve bu gençlerden dolayı  anne-babalarının da prim borçlusu olması sebebiyle hastanelerde büyük sıkıntı yaşandı ve vatandaşlar büyük ücretler ödemek zorunda kaldı.

Bugün torba yasada kabul edilen ilk 16’lık madde ile artık GSS prim borçları siliniyor. Kanun tasarısı komisyonlardan geçti, önümüzdeki günlerde torba yasanın tüm maddeleri onaylandıktan sonra muhtemelen bir-iki hafta içinde prim affı uygulamaya girmesi bekleniyor.

Dikkat! Yalnızca gençlerin borcu siliniyor!

GSS prim borçlarının silinmesi hakkından 25 yaşına kadar olan ve prim borcu bulunan 3.5 milyon gencin yararlanacağı belirtirken bir noktaya da açıklık getirmek gerekiyor çünkü sadece gençlerin borcu siliniyor. Sadece gençlerin prim borcu siliniyor; geri kalan 4 milyondan fazla kişinin borcu silinmeyecek.

İşte GSS prim borcu silinmesinden yararlanacak kişiler 

18 yaşını doldurmuş, okumayan ve çalışmayan gençler

20 yaşında olup da okuyan ya da işsiz olanlar

25 yaşında olup da yüksek öğrenim gören ya da iş bulamayanlar

Yeni yasa ile 18 yaşını dolduran ve eğitimine devam eden gençlerin 25 yaşına kadar primleri devlet tarafından karşılanacak.

Lise mezunu olan ancak üniversiteyi kazamayanların 20 yaşına ve iş bulana kadar primlerini devlet ödeyecek.

Üniversiteden mezun olup da iş bulamayan gençlerin iş bulana kadarki sürede primlerini devlet karşılayacak.

Temel Kanun’un TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ilk 16 maddelik 1. bölümünde yer alan ve kabul edilen konular şu şekilde sıralandı: 

Zorunlu trafik sigortası,

Diyarbakır’ın Sur ilçesinin yeniden inşası,

‘Kanal İstanbul’,

25 yaşa kadar genel sağlık sigortası primlerinin silinmesi,

15 bin polis alınması

Terörizmin finansmanıyla ilgili konularda düzenlemeler

Zorunlu Trafik Sigortası düzenleme

Kabul edilen 16 maddeye göre zorunlu trafik sigortası uyuşmazlıklarının daha hızlı çözülmesi noktasında düzenlemeler yapılıyor. Bunun anlamı konuyla ilgili olarak zarar gören vatandaşın; zorunlu mali sorumluluk sigortası için dava yoluna gitmeden önce ilgili sigorta kuruluşuna yazılı başvuruda bulunmasıdır. Sigorta kuruluşunun başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde başvuruyu yazılı olarak cevaplamaması veya verilen cevabın talebi karşılamadığına ilişkin uyuşmazlık olması halinde zarar gören vatandaşın konuyla ilgili olarak dava açabilecek veya tahkime başvurabileceği belirtildi.  Sigortacıların, hak sahibinin zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartlarıyla belirlenen belgeleri, sigortacının merkez veya kuruluşlarından birine ilettiği tarihten itibaren, 8 iş günü içinde zorunlu mali sorumluluk sigortası sınırları içinde kalan miktarları hak sahibine ödeyeceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu