Yerli Dizi

TRT 1’DEN İLGİNÇ BİR DÖNEM DİZİSİ:EN UZUN YÜZYIL

TRT 1’de yeni bir dönem dizisi başlıyor. Osmanlı’nın özellikle son dönemlerini anlatan En Uzun Yüzyıl yakında TRT’de ekrana gelmeye hazırlanıyor.

19. yüzyılda yaşanan önemli olayları anlatan ‘En Uzun Yüzyıl’ dizisinin ilk bölümü Sultan Abdulaziz’in intikamını alan Çerkez Hasan’ı anlatıyor.

TRT1’in yeni dizisi En Uzun Yüzyılın ilk bölümünde, aradan 138 yıl geçmesine rağmen hala konuşulan bir olay anlatılıyor: Abdülaziz’in tahttan indirilişi.

Dizinin Konusu:Kendi göreve getirdiği paşaların dış güçlerle işbirliği yapması sonucunda tahtan indirilen, haremi ve kendisi aşağılanan ve sonrada öldürülen Abdülaziz’in intikamını almak, yaveri ve kayınbiraderi olan Çerkez Hasan’a düşer. Herkesin korkup sustuğu bir ortamda Çerkez Hasan darbecilerin toplantısını basarak darbenin liderliğini yapan Serasker (Genelkurmay Başkanı) Hüseyin Avni Paşa ve Hariciye Nazırı Mehmed Raşid Paşa’yı öldürüp Kayserili Ahmet Paşa’yı yaralar. Böylelikle hem padişahın, hemde üzerinden şalı alınarak yarı çıplak halde Dolmabahçe sarayından çıkarılan ve üşüterek ölen kardeşi Nesrin Sultan’ın intikamını alır.

en-uzun-yuzyil

İlk modern darbe olarak kabul edilen Abdülaziz Han’ın tahtan indirilmesini anlatan bu bölümde Ferit Aktuğ, Tuğçe Kumral, Adnan Biricik, Nejat Birecik, Muhammet Cangören, Demir Karahan rol alıyor.

Dizide 1000’e yakında figüran kullanıldı. İstanbul’da bir çok tarihi mekanda çekilen dizide, Abdülaziz Han’ın öldürülme sahnesi ise gerçek mekanında yani Abdülaziz’in öldürüldüğü Feriye Sarayı’nda çekildi.

Dizide ayrıca dönemi birebir yansıtan kostümler de ön plana çıkıyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu